WYSTARTOWAŁ 6. WAMA FILM FESTIVAL W OLSZTYNIE

Rozpoczął się największy festiwal filmowy Warmii i Mazur. Przed widzami cztery dni

przedpremierowych pokazów koprodukcji międzynarodowych nagradzanych w Cannes,

Wenecji, San Sebastian czy na Sundance oraz najlepszych polskich filmów

krótkometrażowych. Olsztyński WAMA Film Festival już od sześciu lat buduje swoją pozycję najważniejszego wydarzenia filmowego w kalendarzu kulturalnym regionu.

Ceremonię otwarcia olsztyńskiego święta kina rozpoczęła minuta ciszy i wzruszające pożegnanie niespodziewanie zmarłego Janusza Kondratiuka. Reżyser miał być gościem festiwalu i w najbliższą sobotę uczestniczyć w spotkaniu autorskim krytyka Piotra Czerkawskiego z publicznością.

– Wczoraj straciłem przyjaciela, który miał być z nami za kilka dni w Olsztynie. Tydzień temu rozmawiałem z nim. Obiecywał, że będzie tu z Państwem. Dziś Janusz jest z nami duchem i na pewno wszystkich gorąco pozdrawia – wspominał Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu.

Olsztyńską widownię powitał z ekranu ambasador WAMA Film Festival Jerzy Hoffman. – Nasz festiwal to sprawa młodych, bo tylko ludzie młodzi mają w sobie zapał, werwę i bezinteresowny

entuzjazm. I tacy są nasi twórcy: młodzi i utalentowani. To ich filmy zobaczycie na WAMIE – powiedział reżyser.

10.10.2019 Olsztyn . Filmowa Sekcja Młodzieżowa podczas WAMA Film Festival 2019. Warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Fot. Przemysław Skrzydło

Otwierając festiwal, członek zarządu województwa Sylwia Jaskulska przypomniała

o zaangażowaniu samorządu Warmii i Mazur we wsparcie polskiej sztuki filmowej. – Mamy już własny fundusz filmowy oraz festiwal. Zapewniam Państwa, że będziemy kontynuowali obecność na WAMA Film Festival – dodała.

W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zostanie zaprezentowanych osiem pełnometrażowych filmów fabularnych, a filmem otwarcia był „Młody Ahmed” braci Dardenne.

Za wybór tytułów odpowiada dziennikarz i krytyk filmowy Marcin Radomski.

W Konkursie Filmów Krótkich widzowie zobaczą 17 filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez polskich twórców. – Oprócz świetnych filmów, WAMA Film Festival to też międzynarodowe warsztaty filmowe dla młodzieży czy projekt dla młodych filmowców INTERFILMLAB 3.0. Edukacja filmowa i profesjonalna jest ważną częścią naszego festiwalu – dodał producent festiwalu Maciej Dominiak.

6. edycja WAMA Film Festival odbędzie się w dniach 8-12 października br. w Olsztynie, a projekcje będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej, ul Juliana Tuwima 26.