LAUREACI SUNDANCE, BERLINALE, CANNES ORAZ NAJLEPSZE KRÓTKIE METRAŻE Z GDYNI I KRAKOWA! ZBLIŻA SIĘ 6. WAMA FILM FESTIVAL W OLSZTYNIE

6. edycja WAMA Film Festival to filmy, które zdobywały laury na największych i najważniejszych festiwalach światowych, ale to też przegląd aktualnego dorobku młodych polskich reżyserów. W Olsztynie widzowie zobaczą filmy m.in. z Sundance, Cannes, Berlinale oraz laureatów konkursu krótkometrażowego zakończonego w ostatnią sobotę festiwalu w Gdyni.  Już 8 października w Olsztynie rozpocznie się święto wielbicieli dobrego kina. 

Obok zdobywcy Specjalnej Nagrody Jury na festiwalu Sundance intrygującego „Monos – oddział małp” w reżyserii Alejandro Aldesa, olsztyńska widownia zobaczy najnowszy film braci Dardenne „Młodego Ahmeda”. To przejmujące kino, nagrodzone na tegorocznym festiwalu Cannes za reżyserię, pokazuje siłę radykalnego islamu i bezsilność Europy wobec manipulacji młodymi ludźmi. 

Z kolei młodszych widzów może podbić nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale film Selmy Vilhunen „Głupie, młode serce”. To brutalnie prawdziwa, ale zaskakująco ciepła
i pełna miłości historia dwójki nastolatków, których połączy największe w ich życiu wyzwanie: nieplanowana ciąża.

Wielbiciele mocnych wrażeń na pewno wybiorą „Zdrajcę” Marco Bellocchio. Tommaso Buscetta, był najbardziej znienawidzonym przez włoski świat przestępczy bossem, który złamał omertę, mafijną zmowę milczenia. Jego zeznania doprowadziły do skazania 362 gangsterów sycylijskiej Cosa Nostry.

Na Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych składa się łącznie osiem pełnometrażowych filmów fabularnych. Za wybór tegorocznego zestawu filmów odpowiada dziennikarz i krytyk filmowy Marcin Radomski.

W Konkursie Filmów Krótkich uczestnicy 6. edycji WAMA Film Festival zobaczą 17 filmów krótkometrażowych zrealizowanych prze młodych twórców. Wśród prezentowanych tytułów znajdą się wszyscy laureaci konkursu form krótkich zakończonego kilka dni temu 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni: „Nie zmieniaj tematu” Huberta Patynowskiego, „Marcel” w reżyserii Marcina Mikulskiego, „We mnie” Marii Wider i nagrodzony za zdjęcia „Piołun”, którego reżyserką jest Maria Ornaf. Olsztyńska publiczność będzie miała też szansę zobaczyć zdobywcę Złotego Lajkonika w Konkursie Filmów Polskich na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym, głośny film „Mój kraj jest taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego.

Młodzi filmowcy sięgają głównie po uniwersalne tematy z jakimi stykają się na co dzień. Są najbardziej wnikliwymi, ale i niezależnymi obserwatorami rzeczywistości. Nie wiążą ich komercyjne uwarunkowania „dorosłego” kina, dlatego w ich twórczości najlepsze odbicie znajduje hasło naszego festiwalu: TERAŻNIEJSZOŚĆ – podkreśla Marcin Kot Bastkowski. – Selekcja konkursowa zawsze jest trudna. Kierujemy się tym, aby film był nie tylko dobrze zrobiony, ale też atrakcyjny dla widza. Takie produkcje zobaczą widzowie tegorocznej edycji WAMA Film Festival – dodaje dyrektor festiwalu.

Pełna lista filmów obu konkurach festiwalu znajduje się tutaj: https://wamafestival.pl/oficjalna-selekcja-wama-film-festival-2019

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 8-12 października br. w Olsztynie, a wszystkie projekcje będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej, ul Juliana Tuwima 26.