Winyle na TOPie. Empik notuje dwucyfrowe wzrosty i rozwija ofertę w salonach

Od kilku lat płyty analogowe stale zyskują na popularności. Tylko w tym roku sprzedaż muzyki na tym nośniku wzrosła w Empiku aż o 50%. W odpowiedzi na ten trend marka poszerza ofertę w wybranych salonach. Nowopowstałe Strefy Winyli to nawet 1500 tytułów. Trudno znaleźć w kanale stacjonarnym szerszą ofertę nowych (nieużywanych) płyt analogowych. Strefy już działają w wybranych salonach Empik w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie i Szczecinie.

W 2020 roku wartość światowego rynku muzycznego wzrosła o blisko 8%, osiągając ponad 21,6 mld dolarów*. Tendencja wzrostowa utrzymuje się nieprzerwanie od 2015 roku. Jest to głównie zasługa streamingu, ale dynamiczny rozwój widać również w segmencie płyt winylowych. W 2020 roku sprzedaż czarnych krążków wzrosła na świecie aż o 23,5%. Polski rynek rośnie jeszcze szybciej – według danych Empiku, tylko w 2021 roku zainteresowanie winylami jest o połowę większe niż w roku poprzednim. Ta dynamika utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. Sprzyja jej również lepsza dostępność gramofonów.

Po winyle sięgają odbiorcy, którzy cenią sobie charakterystyczne, ciepłe i głębokie brzmienie. Znaczenie ma również forma wydania – kształt, rozmiar i format koperty, w którą są zapakowane. Albumy na czarnym krążku wznawiane są często w ekskluzywnych, wielopłytowych edycjach, również limitowanych, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność. To dobra inwestycja, bo takie unikalne wydania z biegiem lat zyskują na wartości

– tłumaczy Dominik Sadowski, Szef Działu Muzyki w Empiku.

1500 tytułów w Strefie Winyli Strefa z płytami winylowymi została poszerzona w wybranych Empikach nawet do 1500 tytułów. W kanale stacjonarnym trudno znaleźć bogatszą ofertę nowych winyli dostępnych od ręki. To imponującywybór albumów polskich i zagranicznych twórców – w tym wydań specjalnych i serii dostępnych wyłącznie w Empiku. Są to zarówno wydawnictwalimitowane, niszowe, jak i popularne – premierowe tytuły i reedycje klasycznych albumów. Na półkach znaleźć można również edycje z autografami. W Strefach Winyli w salonach stacjonarnych dostępna jest także wyselekcjonowana oferta gramofonów.