DUCH ŚNIEGÓW

Znak Jakości ZEF

reż. Marie Amiguet, Vincent Munier, Francja 2021

dystrybucja: M2 Films

premiera: 1.04.2022

kategoria wiekowa: 14+, kl.7-8 SP, szkoła ponadpodstawowa i studenci

„Duch śniegów” to bardzo oryginalna, dopracowana wizualnie i dźwiękowo produkcja, na styku dzieła przyrodniczego, artystycznego poematu i filozoficznej refleksji na temat relacji między współczesnym człowiekiem a dziką naturą. Bohaterowie filmu to artyści – wybitny fotografik i poeta-podróżnik. W Tybecie, w rejonach niemal pozbawionych ingerencji człowieka, poszukują śladów tytułowego, rzadkiego zwierzęcia. Wspólna wyprawa uczy ich szacunku i pokory wobec natury, prowokuje do poetyckich rozważań, a zarazem każe zastanowić się nad fotografią, poezją i sztuką w ogóle.

„Duch śniegów”  to także opowieść o realizacji marzenia, konsekwentnym dążeniu do celu, spotkaniu światów – w wielu wymiarach. Pokazuje poszukiwanie piękna i sensu życia poprzez kontakt z naturą, w miejscach odległych od cywilizacji, podkreśla znaczenie cierpliwości oraz wartość poznawania i świadomego doświadczania świata, przeciwstawia – pełen chaosu świat, w którym żyjemy – niewiarygodnie zrównoważonemu światowi przyrody. 

Film może służyć jako pretekst do edukacyjnych działań i refleksji na bardzo wielu polach: fotografia, literatura, filozofia, nauki przyrodnicze. Może być punktem wyjścia do rozmowy o uważności, pasji, emocjach, wielości spojrzeń, dochodzeniu do prawdy o sobie i innych oraz  odkrywaniu sensu życia.

„Duch śniegów” ma ogromny potencjał edukacyjny, jednak nie można pominąć faktu, że powolne tempo narracji i poetycki charakter filmu może być wyzwaniem dla młodych widzów. Warto go zaproponować fascynatom przyrody i tym, którzy mają w sobie gotowość do podjęcia próby wyciszenia się. Może być to świetny tytuł na pierwsze spotkanie młodzieży z nurtem slow cinema.