Wszystko za jeden uśmiech – charytatywna inicjatywa Ateneum dla Ukrainy

Firma Ateneum przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa zorganizowała przy ul. Łagiewnickiej 54 w Krakowie punkt pomocy dla Ukraińców – „Wszystko za jeden uśmiech”. W tym miejscu uchodźcy na zasadzie smart charity otrzymają bezpłatne wsparcie dopasowane do ich potrzeb w postaci ubrań, butów, środków pielęgnacji i czystości, pościeli czy zabawek.

Ateneum, największy polski dystrybutor książek, gier, zabawek i artykułów papierniczych, udostępniło miastu Kraków halę o powierzchni ponad 4000 m2 do przechowywania i segregowania darów pochodzących z całego świata dla uchodźców z Ukrainy. Po wstępnym uporządkowaniu dary trafiają do budynku przy ul. Łagiewnickiej 54 w Krakowie, gdzie Ateneum przygotowało „sklep” dla Ukraińców – „Wszystko za jeden uśmiech”, gdzie jedyną walutą jest uśmiech obdarowanych. Jego powierzchnia jest dostosowywana do aktualnych potrzeb i ostatecznie może wynosić nawet ponad 600 m2!

W punkcie „Wszystko za jeden uśmiech” Ukraińcy ze statusem uchodźcy mogą zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze artykuły, m.in.: pampersy, nawilżane chusteczki, kosmetyki, ubrania, buty, a także zabawki, wanienki czy foteliki samochodowe. Ponadto dla mieszkańców Krakowa, którzy przyjdą z Ukraińcami, których goszczą w swoich domach, przygotowana jest pościel czy środki czystości.

„Wszystko za jeden uśmiech” to miejsce na zasadzie smart charity, gdzie potrzebujący otrzymają pomoc dostosowaną do ich potrzeb, mogą wybierać rzeczy z półek, przymierzać i zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebują. Punkt charytatywny jest podzielony na strefy zgodnie z wiekiem potrzebujących oraz rodzajem asortymentu. Dodatkowo przygotowany jest kącik zabaw, gdzie dzieci mogą pobawić się, a w tym czasie ich matki spokojnie wybierać niezbędne rzeczy dla rodziny. Punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę od 10:00 do 15:00.

Cały czas potrzebni są wolontariusze do pracy w punkcie charytatywnym „Wszystko za jeden uśmiech”. Osoby zainteresowane niesieniem pomocy proszone są o zgłaszanie się i rejestrowanie poprzez arkusz Google:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Y5vbt-0-o2dh5kH2bfVlELkYwfEgSrnft-cWg37ALkQ/edit?usp=sharing

Ateneum stworzyło ten punkt charytatywny wraz z miastem Kraków oraz partnerami biznesowymi, m.in. księgarniami internetowymi Tantis.pl, aksiazka.pl oraz wydawnictwem Egmont. Zapraszamy naszych kontrahentów do aktywnego wsparcia tej inicjatywy i przyłączenia się do akcji „Wszystko za jeden uśmiech”.