SONATA

Znak Jakości ZEF

reż. Bartosz Blaschke, Polska 2021

Dystrybucja: TVP

Premiera: 4.03.2022

grupa wiekowa: 15+

Festiwal Filmowy w Gdyni 2021 : Nagroda Publiczności  oraz Nagroda Indywidualna dla Michała Sikorskiego za profesjonalny debiut aktorski

Film na podstawie życia prawdziwej postaci – muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla, który – wbrew przeciwnościom losu – ukończył szkołę muzyczną, koncertuje. 

   Poziom realizacyjny i dojrzałość scenariuszowa prezentują tak wysoki poziom, iż można stwierdzić, że „Sonata” przewyższa większość filmów o podobnej tematyce. Film nie tyko pokazuje dramatyczną i wzruszającą historię utalentowanego pianisty ze znacznym ubytkiem słuchu, który początkowo został uznany za osobę w spektrum autyzmu, ale też głęboko analizuje skomplikowane relacje rodzinne, wynikłe z jego problemów. Pojawia się kwestia wytrwałości i odpowiedzialności za dziecko niepełnosprawne, ceny jaką się płaci za bycie w ciągłej gotowości, problem pokrzywdzonego rodzeństwa osoby niepełnosprawnej. Bohaterowie nie są idealni, wszyscy mają spore wady i wiele przed sobą ukrywają, podjęty jest więc również temat szczerości w rodzinie. ”Sonata” jest wreszcie  filmem o sile talentu, o pokonywaniu trudności, o szukaniu motywacji, o pasji i marzeniach, ale też o tym, że talent bez pracy nie jest wiele wart. Może być także znakomitym pretekstem do dyskusji o roli i znaczeniu wszelakiej sztuki w naszym życiu.

   Film wzrusza, wywołuje silne emocje, pozwala poznać i zrozumieć sytuację i świat wewnętrzny osoby niepełnosprawnej. Przedstawia również obraz rodziców, wspierających własne dziecko, działających na rzecz rozwoju syna, wbrew problemom systemu zdrowia i edukacji w Polsce. Widz obserwuje i współodczuwa emocje, których doświadczają rodzice i ich niedosłyszący syn. 
   „Sonata”  pokazuje ogromną walkę i wysiłek wkładany w urzeczywistnianie marzenia – rozwijanie talentu muzycznego Grzegorza. Ukazana historia wzmacnia wiarę, że wszystko jest możliwe.