Ruszyły oceny zgłoszeń do XIX edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku!”

Wbrew wszelkim przewidywaniom, XIX edycja Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” przebiła wszystkie poprzednie, zarówno w liczbie, jak i jakości zgłoszeń. 15 ekspertów z Kapituły Konkursu rozpoczęło obrady nad wyborem zwycięzców tegorocznej edycji. Spotkania będą odbywały się cyklicznie, a wyniki zostaną ogłoszone oficjalnie przed Dniem Dziecka.

Czas zgłoszeń do XIX edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” dobiegł końca w grudniu zeszłego roku. Organizator odnotował rekordową liczbę zgłoszeń od dziewiętnastu lat! Ponad 70 firm, wydawnictw, instytucji, takich jak muzea i teatry, zgłosiło swoje inicjatywy, książki, wystawy, zabawki, spektakle i nie tylko! Jest to wielki sukces Konkursu i Komitetu Ochrony Praw Dziecka .Jury od blisko dwóch dekad wybiera jakościowe produkty, miejsca i inicjatywy gwarantujące rodzicom i ich dzieciom kreatywne i ciekawe spędzanie czasu.

Od stycznia 2021, doświadczona Kapituła Konkursu będzie się regularnie spotykać z zachowaniem wszelkich zasad ochrony osobistej, aby debatować nad zgłoszeniami. Eksperci kierują się wieloma kryteriami przy wyłanianiu zwycięzców Konkursu.

Książki, zabawki, multimedia, miejsca i inicjatywy są oceniane przede wszystkim pod względem pozytywnego i edukacyjnego wpływu na rozwój dziecka, ale także oryginalności i pomysłowości.

Celem Konkursu jest wyróżnienie i nagrodzenie miejsc, inicjatyw, produktów, portali, zabawek, gier i książek, charakteryzujących się najwyższym standardem jakości oraz wpływających w znaczący sposób na rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Laureaci mają prawo m.in. do używania logo KOPD oraz Konkursu.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona liczbą zgłoszeń do XIX Edycji Konkursu. Zaskoczona, bo to był przecież trudny rok- z uwagi na pandemię, zmiany stylu pracy, utrudnienia i budżety. A jednak… Nasi Przyjaciele od lat zgłaszający się w Konkursie, są z nami nadal. I są wspaniałe debiuty, dużo wydawnictw, firm, instytucji zdecydowało w tym roku o przystąpieniu do konkursu. Łącznie mamy prawie 70 firm ( wydawnictw czy też instytucji).

Organizacja spotkań Kapituły w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest dla mnie pewnego rodzaju wyzwaniem, jednak sprostamy mu za wszelką cenę. Będziemy spotykać się w mniejszych grupach, a także z wykorzystaniem platform telekonferencyjnych, jednak pomimo tych zmian, jak zawsze rzetelnie zapoznamy się ze wszystkimi zgłoszeniami i będziemy dyskutować o ich nagrodzeniu..”–zapowiada Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, Manager ds. PR i Promocji, Członek Zarządu Krajowego KOPD

Wyjątkowy skład Kapituły Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” tworzą: psycholog rozwojowy Dorota Zawadzka, psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska, psycholog i Przewodnicza KOPD Mirosława Kątna, psycholog i pedagog Magdalena Dulęba-Basior, organizatorka Konkursu Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, prof. Mieczysław Wasilewski, Anna Wakulak, Katarzyna Stoparczyk, Anna Oka, Dorota Mazurek, Justyna Marszałkowska-Jakubik, Magdalena Łazarkiewicz, Dorota Karbowska-Zawadzka, Artur Barciś oraz Małgorzata Janina Berwid.

Wyniki XIX edycji Konkursu zostaną ogłoszone już na przełomie maja i czerwca – tak, aby zdążyć z ich publikacją przed Dniem Dziecka.

Laureaci XVIII edycji Konkursu: http://swiatprzyjaznydziecku.pl/18-konkurs-2/

Firmy które są z nami nierzadko od początku Konkursu, czyli od 2002 roku:

 1. Albi Polska Gry
 2. Alexander Toys
 3. Artsana
 4. Burda Książki
 5. CzuCzu
 6. Czytanie globalne
 7.  DUMEL
 8. Egmont Polska
 9. EGo FILM
 10.  Granna
 11. herlitz Polska
 12. Hipokampus
 13.  JAWA
 14.  Kapitan Nauka Kieszonkowce/ Edgard Games

  Marioinex

 1. Meble Wróbel
 2. Little Tikes Polska
 3.  MSZ (Media Service Zawada sp. z o.o.),
 4. Piatnik Polska
 5. Playmobil
 6. Poławiacze Pereł
 7. Poradnia K Wydawnictwo
 8.  Puls-Art Artystycznie z natury
 9.  TM Toys
 10. Trefl
 11. Wader – Fabryka Zabawek
 12. Wise Elk Polska – Cegiełkowy Świat
 13. Wydawnictwo ADAMADA
 14. Wydawnictwo Debit
 15. Wydawnictwo Dwukropek
 16. Wydawnictwo IUVI
 17. Wydawnictwo Kropka

I wydawnictwa, firmy czy instytucje, które debiutują w XIX ej edycji:

 1. BLIŻEJ PRZEDSZKOLA – wychowanie i edukacja
 2. Fun4kids,
 3. IUVI Games
 4. HarperCollins
 5. Kukuryku
 6. Lidia Gierwiałło Kabelek, Psoty i Dziwoty
 7. MAC – Kompleksowe rozwiązania dla edukacji
 8. MARI DOLLS
 9. Uczsiezdomu – matema.edu.pl
 10. Muzeum Narodowe w Warszawie
 11. Nefere Dziecięce Inspiracje
 12. Puls Kids
 13. Sady Klemensa
 14. Tactic Games Oddział w Polsce
 15. Teatr Płocki
 16. Teatr Polski w Warszawie
 17. Trade Sport
 18. Travel Expert,
 19. Wydawnictwo Aleksandria
 20. Wydawnictwo Jung-Off-Ska
 21. Wydawnictwo Tekturka