SKŁODOWSKA

(RADIOACTIVE)

Odważna. Genialna. Zbuntowana.

gatunek: dramat, biografia

produkcja: UK

REŻYSERIAMarjane Satrapi („Persepolis”)

OBSADARosamund Pike („Zaginiona dziewczyna”, „Jack Reacher: Jednym strzałem”, „Duma i uprzedzenie”, „Śmierć nadejdzie jutro”). Sam Riley („Czarownica”, „Control”, „W drodze”). Aneurin Barnard („Dunkierka”, „Szczygieł”, „Powder”)

premiera: 13 marca 2020 (Polska)

Nominowana do OSCARA Rosamund Pike jako Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, która w czasach, gdy większość wciąż uważała, że miejsce kobiety jest w cieniu męża, zrewolucjonizowała konserwatywny i bardzo męski świat nauki. 

Opowieść o wielkiej odwadze, determinacji, miłości i geniuszu pewnej kobiety z dalekiej Polski, która zadziwiła naukowy Paryż, a wkrótce cały świat.  

Młoda, ambitna Maria Skłodowska przybywa do Francji, by na słynnej Sorbonie podjąć studia, które są jej wielkim marzeniem, a już wkrótce przyniosą przełom nie tylko w życiu młodej kobiety, ale całego świata. Początki jednak są trudne. Nikt nie traktuje poważnie naukowych planów i teorii, które snuje młoda Maria. Mężczyźni zazdrośnie strzegą wstępu na najwyższe szczeble naukowej kariery. Jednak geniusz, upór i odwaga Skłodowskiej wkrótce zaczną kruszyć ten opór. A niezwykłe odkrycia, których dokona wraz z mężem Piotrem Curie przyniosą jej zasłużone miejsce w naukowym panteonie.

Węcej informacji o filmie https://filmtvkamera.pl/sklodowska/