Broad Peak

W kinach od 8 stycznia 2021 roku

Gatunek: biograficzny/dramat

Produkcja: Polska

Reżyseria: Leszek Dawid („Jesteś Bogiem”, „Ki”, „Pakt”, „Nielegalni”)

Scenariusz: Łukasz Ludkowski

Produkcja: East Studio

Producenci: Maciej Rzączyński, Dawid Janicki, Krzysztof Rzączyński, Paweł Rymarz

Koproducenci: TVN, Kino Świat, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Krakowskie Biuro Festiwalowe

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a także dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obsada: Ireneusz Czop („Konwój”, „Prosta historia o morderstwie”, „Żyć nie umierać”, „Jack Strong”, „Pokłosie”), Maja Ostaszewska („7 uczuć”, „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Pitbull. Nowe porządki”, „Body/Ciało”), Dawid Ogrodnik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Ostatnia Rodzina”, „Chce się żyć”, „Jesteś Bogiem”), Łukasz Simlat („Boże ciało”, „7 uczuć”, „Amok”, „Konwój”, „Moje córki krowy”), Piotr Głowacki („Tarapaty”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Planeta singli”, „Karbala”, „Bogowie”), Tomasz Sapryk („7 uczuć”, „Zabawa zabawa”, „Wołyń”), Maciej Raniszewski (serial „Lekarze”), Maciej Kulig (serial: „Bodo”, „Misja Afganistan”)

5 marca 2013 roku czwórka polskich himalaistów: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego wyruszyła na położony w Karakorum Broad Peak, aby zdobyć upragniony szczyt. Spektakularny sukces, jaki odnieśli, miał jednak wysoką cenę… W trakcie zejścia śmierć ponieśli Berbeka i Kowalski.

To już 7. rocznica pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. Góry, która przez wiele lat uchodziła za jedną z najtrudniejszych do zdobycia zimą. 5 marca 2013 roku to się udało. Pamiętam wielką radość i dumę. Niestety mój ojciec i Tomek Kowalski nie wrócili ze szczytu. To dla mnie bardzo ważne, że postać mojego taty, jego historia i górska pasja są dla kogoś inspirujące. Cieszę się, że powstaje film, zwłaszcza, że stworzyliśmy razem z ekipą pełną ciepła, rodzinną atmosferę.

Krzysztof Berbeka, najstarszy syn Macieja i Ewy Berbeków

Wyprodukowany przez East Studio „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida, autora głośnego hitu „Jesteś Bogiem”, to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, który zapragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. To z jego perspektywy poznamy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Broad Peak, którego dokonali Polacy w 2013 roku. „Broad Peak” to opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków.

Reżyserem filmu jest Leszek Dawid – twórca wielokrotnie nagradzanego hitu „Jesteś Bogiem” oraz popularnych seriali „Pakt” i „Nielegalni”. W roli głównej zobaczymy Ireneusza Czopa, znanego m.in. z filmów „Konwój” i „Pokłosie”. Żonę Macieja Berbeki, Ewę zagra dwukrotna laureatka Telekamery i nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orzeł – Maja Ostaszewska („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Body/Ciało”). W postać Krzysztofa Wielickiego, szefa wyprawy na Broad Peak, wcieli się zdobywca Orła za „Boże Ciało” oraz nagrody aktorskiej Festiwalu Filmowego w Gdyni za rolę w filmie „Amok” – Łukasz Simlat. Adama Bieleckiego zagra trzykrotny zdobywca tej samej nagrody – za role w obrazach „Cicha noc”, „Obietnica”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – Dawid Ogrodnik; Tomka Kowalskiego – Maciej Raniszewski, Artura Małka – Maciej Kulig, a Andrzeja Zawadę – Tomasz Sapryk.

Więcej o filmie: https://filmtvkamera.pl/broad-peak/