MIKOŁAJKOWE REKOMENDACJE ZEF, czyli na co zabrać dzieci do kina w grudniu

ZEF Filmowe Okno na Europę to projekt, który ma na celu wskazywanie i promowanie wartościowych filmów dla dzieci i młodzieży. Eksperci zgromadzeni pod egidą ZEF (Zespół Edukatorów Filmowych) wyłaniają najcenniejsze tytuły spośród premier kinowych oraz repertuarów festiwali filmowych dla młodego widza, gdzie nagrody przyznaje także Jury ZEF.

ZEF Filmowe Okno na Europę w social mediach: Facebook / Instagram / 

W ten szczególny czas w roku, gdy nie tylko dekorujemy nasze domy, ale chcemy też z większą otwartością spojrzeć na świat i ludzi wokół – cenną propozycją na rodzinne popołudnie są filmy, które przedstawiają historie pełne empatii i bohaterów, poszukujących ciepła i zrozumienia. To właśnie znajdziemy w 3 tytułach, które podpowiadamy Wam na seanse mikołajowe (szukajcie ich w swoich ulubionych kinach):

Jak ocalić smoka, reż Katarina Launing, Norwegia/Holandia/Czechy 2020 (dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty), premiera 17.grudnia

Nadchodząca przerwa świąteczna wcale nie cieszy Mortimera, który każdą wolną chwilę poświęca na tworzenie filmików na autorski kanał w Internecie. Niestety jego nagrań nikt nie lubi, a wokół trudno o sensację. Sytuacja zmienia się, gdy chłopiec poznaje tajemniczą Sarę. Dziewczynka od dłuższego czasu żyje w drodze, pomieszkując w pustych domach. Szybko okazuje się, że skrywa ona jeszcze jeden sekret: właśnie zaprzyjaźniła się ze smokiem. Ziejący ogniem maluch tylko na pierwszy rzut oka wydaje się groźny. Pod zielonymi łuskami, kryje się zagubione stworzenie, któremu Mortimer i Sara postanawiają pomóc. Sytuacji nie ułatwia fakt, że smok coraz bardziej rozrabia i wyrywa się na wolność. Czy walecznej dwójce uda się wyjść cało z nadciągających kłopotów? 

Świąteczna wyprawa Pana Patyka, reż. Andreas J. Riiser, Norwegia 2017 (dystr. Fundacja Filmowa Warszawa)

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, lecz śniegu jak na lekarstwo. Pan Patyk, ożywiony kijek zachowujący się jak chłopiec – fascynuje się wyprawą na biegun Roalda Amudsena i postanawia powtórzyć ten wyczyn. Kilkuletni Junior rusza w pościg za swoim przyjacielem z drewna. Razem z ojcem odnajdują go, ale wtedy dopada ich nagła zamieć śnieżna. Czy bohaterowie wrócą cali i zdrowi do domu?

Magiczne święta Ewy, reż. Anu Aun, Estonia 2018 (dystr. Vivarto)

Ewa to 10-letnia dziewczynka, która bożonarodzeniowe ferie spędza na farmie Phantom Owl w południowej Estonii. Przyjeżdżając na miejsce, Ewa jeszcze nie wie, że to właśnie ona uratuje tamtejszy las przed zarządcą Raivo, chcącym wyciąć w nim wszystkie drzewa. Przybycie dziewczynki pomaga również dwójce młodych ludzi znaleźć miłość oraz sprawia, że Ewa odkrywa największy sekret jej rodziny.