Niepublikowana muzyka filmowa Krzysztofa Komedy na płycie CD

Do rąk miłośników muzyki filmowej trafia dziś kolejne, unikatowe wydawnictwo, przygotowane w oparciu o archiwalne taśmy dźwiękowe ze zbiorów Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. Tym razem jest to niepublikowana dotąd muzyka wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Komedy do dwóch mało znanych polskich filmów z 1963 r. – „Mam tu swój dom” i „Ubranie prawie nowe”.

Fragmentów muzyki można posłuchać na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=7UJiRRJrjJg

„Mam tu swój dom” i „Ubranie prawie nowe” to dwa zapomniane filmy z 1963 r., do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda. Dzięki archiwalnym taśmom ze zbiorów Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu i wydawnictwu GAD Records niepublikowane wcześniej ścieżki dźwiękowe z obu produkcji trafiły właśnie na płytę CD. Album „Mam tu swój dom” pokazuje, że w krótkich, kameralnych formach zaaranżowanych na nietypowe składy instrumentalne Komeda odnajdywał się równie swobodnie co w jazzie.

Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy to wciąż w pewnym stopniu ziemia nieodkryta. Obok dzieł ponadczasowych i legendarnych („Nóż w wodzie”, „Niewinni czarodzieje” czy „Ręce do góry”, by wymienić tylko kilka z tytułów zrealizowanych w Polsce) znajdują się filmy zupełnie dziś zapomniane, które po swojej kinowej premierze niezwykle rzadko wracały na ekrany. Takim obrazem jest „Mam tu swój dom” Juliana Dziedziny, będący kameralnym, obyczajowym studium ludzkich postaw na współczesnej polskiej wsi. Krzysztof Komeda przygotował do tego obrazu równie kameralną, skromną w instrumentacji ilustrację muzyczną. Jakby sam z premedytacją narzucał sobie ograniczenia, szukając w dostępnych barwach najciekawszych współbrzmień. I bezsprzecznie mu się to udawało w pełnych niepokoju, zadumy czy radości frazach. W podobnym nastroju utrzymana była muzyka do filmu „Ubranie prawie nowe” Włodzimierza Haupe (również poruszającego tematykę wiejską), która uzupełnia niniejszy album.

„Mam tu swój dom” ukazuje się w zremasterowanym wydaniu z oryginalnych taśm z archiwum wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. Płycie towarzyszy obszerna książeczka z tekstem na temat muzyki, fotosami z filmu oraz memorabiliami. To kolejny owoc długofalowej współpracy GAD Records z CeTA w zakresie ocalenia i publikacji bogatych zbiorów dźwiękowych Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

Płyta „Mam tu swój dom” dostępna jest na stronach kultowenagrania.pl oraz empik.com.

Partnerem wydawnictwa jest Ostrów Wielkopolski. Miasto, w którym Krzysztof Komeda spędził swoje licealne lata. Specjalna edycja płyty przygotowana specjalnie dla Ostrowa Wielkopolskiego zawiera – oprócz innej okładki – przewodnik śladami Krzysztofa Komedy pióra Tomasza Lacha i mapę miasta z zaznaczonymi miejscami powiązanymi z kompozytorem.