Nie będziesz chciał wyjść z kina! Przedstawiamy Pasmo filmowe na Festiwalu Conrada

Festiwal Conrada oraz gospodarz Pasma filmowego i jego kurator – Kino Pod Baranami zapraszają na prawdziwą ucztę dla kinomanów. Wszystkie seanse związane są tematycznie z programem głównym festiwalu i poprzedzone wprowadzeniem przygotowanym przez naszych gości. Zaczynamy już we wtorek 22 października!

Na początek reżyser znany niemal każdemu – Jim Jarmusch i jego film Paterson. Tytułowy bohater (Adam Driver), kierowca miejskiego autobusu, prowadzi uporządkowane życie u boku kochającej żony (Golshifteh Farahani). Rytm jego dni odmierzają kojące rytuały, spośród których najważniejsze okazuje się regularne pisanie wierszy inspirowanych twórczością Williama Carlosa Williamsa i Franka O’Hary. Codzienność mężczyzny wyznaczają także spotkania z całą galerią Jarmuschowskich ekscentryków, m.in. przeżywającym zawód miłosny kompanem od kufla czy wiecznie narzekającym kolegą z pracy. Jednak w pewnym momencie spokój Patersona zostaje zakłócony. Na film zapraszamy we wtorek 22 października o godz. 21.30. Wstęp przygotuje poeta, tłumacz, eseista, redaktor, krytyk literacki, literaturoznawca i nauczyciel akademicki w jednej osobie – Jakub Kornhauser.

Dzień później zobaczmy Bilet na Księżyc  – dokument wyreżyserowany przez czeską twórczynię Veronikę Janatkovą. Film jest opowieścią o niezwykle pięknych marzeniach. Pół wieku temu, w czasach zimnej wojny i wyścigu zbrojeń, wydawało się, że jedyną drogą ucieczki ze świata podzielonego żelazną kurtyną był lot w kosmos. Kiedy linie lotnicze Pan American otworzyły listę oczekujących na pierwszy komercyjny lot na Księżyc, zapisały się na nią tysiące ludzi – zarówno z Zachodu, jak i ze Wschodu. Był wśród nich także dziadek autorki filmu, niedoszły podróżnik do krainy apolitycznej utopii, a zarazem główny bohater tej ciepłej czeskiej ballady. Seans rozpocznie się o godzinie 21.30, a wprowadzenie wygłosi sama reżyserka – nikt tak pięknie nie opowie o filmie, jak jego autorka.

Kobieta idzie na wojnę Benedikta Erlingssona, nagrodzona aż dziesięcioma nagrodami Eddy, islandzkimi odpowiednikami Oscarów, zostanie wyświetlona w festiwalowy czwartek. To przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami. Główna bohaterka filmu, Halla, mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii kobieta po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska. W tę opowieść wciągnie widzów poetka, botaniczka i artystka wizualna Urszula Zajączkowska.

Na piątkowy wieczór nie mogliśmy zaplanować lepszego tytułu niż Lolita Adriana Lyne’a, na który zaprosi skandynawista, literaturoznawca, pisarz i tłumacz Jan Balbierz. Przybywający z Europy do Stanów Zjednoczonych pisarz i wykładowca Humbert (Jeremy Irons), od dawna fascynuje się młodziutkimi dziewczynami. Poszukując pokoju do wynajęcia, bohater natrafia na niespełna trzynastoletnią Dolores Haze (Dominique Swain), którą jest oczarowany od pierwszego wejrzenia. Humbert wynajmuje pokój u matki dziewczynki (Melanie Griffith), a następnie żeni się z nią, żeby być bliżej prawdziwego obiektu swego pożądania.

Weekend otworzy wieczorny pokaz filmu wywołującego bardzo silne emocje. Na Donbas w reżyserii Siergieja Łoźnicy zaprosi sam Serhij Żadan, ukraiński pisarz, poeta i tłumacz. Siergiej Łoźnica zabierze widzów w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny we wschodniej Ukrainie. W swoim obrazie przedstawi „Noworosję” – rządzone przez watażków państwo-widmo, istniejące tylko dzięki wsparciu „matki Rosji”, w którym propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść za miłość. Początek o godz. 21.30.

Niedziela zacznie się od pokazu skierowanego do jego najmłodszych uczestników. O godz. 11.00 zapraszamy na Wędrówki Pyzy w reżyserii Piotra Pawła Lutczyna w ramach Literackich Baranków Dzieciom. To serial animowany dla dzieci, którego bohaterką jest Pyza Mazowiecka znana z baśni Hanny Januszewskiej. Wędrując po Polsce, Pyza przeżywa liczne przygody, dzięki którym mali widzowie poznają świat legend, zwyczajów i podań ludowych. Seansowi będą towarzyszyć warsztaty książkowe z „Joanna tworzy”. Dorosłych zaprosimy wyjątkowo już o godz. 15.00 na premierowy pokaz Domu literatów w reżyserii Marka Gajczaka. To film dokumentalny o życiu polskich intelektualistów, zebranych razem po wojnie pod jednym dachem kamienicy przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie. Film opowiada o dziejach tego domu i losach jego mieszkańców – literatów, wśród których znaleźli się m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska i Sławomir Mrożek. Choć nie omijały ich wiatry historii ponurego czasu PRL-u, a wielu z nich dzieliły głębokie różnice, wszyscy żyli (z)godnie pod jednym dachem. Po filmie zapraszamy na spotkanie z Janem PolewkąJerzym Kisielewskim, które poprowadzi Anita Piotrowska.

Wszystkie seanse odbywają się w Kinie Pod Baranami. Więcej informacji na www.conradfestival.pl, bilety dostępne na stronie Kina Pod Baranami.

11. Festiwal Conrada odbędzie się w dniach 21-27 października 2019 roku. Zapraszają Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego.