Jak prawie zostałem piłkarzem Pierwsza część serii „Staś na tropie”

Ewa Winnicka, Staś Łazarewicz

 Premiera: 17 czerwca 2020

Dzieciństwo to nie jest łatwy czas w życiu dziecka. Trzeba robić to, albo tamto, a lubi się właśnie coś zupełnie innego…

Rodzice mówią jedno, koledzy drugie… A Staś chciałby być przede wszystkim sobą! I w tej książce jest. Mówi, co mu się podoba, a co nie, choć czasem musi ulec presji otoczenia. Bo przecież sam sobie piłki nie kupi…

Wszyscy chłopcy w klasie Stasia chcą być piłkarzami. Najchętniej sławnymi. Staś też chciałby, ale strzelony w poniedziałek samobój stawia jego karierę pod znakiem zapytania. Tego dnia Staś chciałby zniknąć.

Dlatego postanawia sprawdzić na własne oczy i uszy, jakie są blaski i cienie piłki nożnej.

  • Jakie kłopoty mieli sławni piłkarze, zanim doszli na szczyt?
  • Co decyduje, że zawodnik zostaje mistrzem?
  • Czy każdy futbolista strzelił kiedyś gola do własnej bramki?
  • Co czuje piłkarz, gdy czyta o sobie w internecie, że jest głąbem i się skończył?
  • Co można poświęcić dla piłki nożnej?
  • I czy zawsze warto?

Staś odwiedza sławnych piłkarzy, trenerów i dziennikarzy sportowych, a także znaczące osoby ze świata piłki i próbuje odpowiedzieć na te pytania.

O autorach:

Ewa Winnicka – autorka książek reporterskich.

Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, wyróżniona Nagrodą Literacką Gryfia, nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Jest mamą dwóch synów i żoną Cezarego Łazarewicza, który też pisze książki. Uważa, że bycie mamą jest wyzwaniem tysiąc razy większym niż napisanie najtrudniejszej książki. I bardzo, bardzo ciekawym.

Staś – dziesięciolatek, który chciałby kiedyś zostać piłkarzem, ale na razie musi chodzić do szkoły, która nie jest jego ulubionym miejscem. Staś lubi robić animowane filmiki za pomocą telefonu, śpiewać, grać w gry komputerowe, oglądać niektórych youtuberów, wkurzać starszego brata, jeść słodycze i czytać. Czasem trudno za nim nadążyć.