„Wyszukaj Klasyka” o Ludwiku Jerzym Kernie. Spotkanie online

Fra Lodowico Giorgio Cern, Ludwik Jerzy Coeurn, Ludwik Jerzy Życzliwy – pseudonimów miał wiele, ale humor i literacką inwencję jedyne w swoim rodzaju! 10 czerwca Ludwik Jerzy Kern będzie bohaterem pierwszego spotkania w ramach nowego cyklu „Wyszukaj Klasyka”, w którym przybliżymy sylwetki wybranych XIX- i XX-wiecznych autorów i autorek związanych z Krakowem. O twórczości patrona przyznawanej w naszym mieście Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego opowie Barbara Gawryluk w rozmowie z Marcinem Wilkiem. Zapraszamy na transmisję online na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku.

Urodził się w Łodzi, gdzie zdał maturę i debiutował jako poeta w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”, ale to z Krakowem związał większość swojego życia. Do miasta pod Wawelem przedostał się – jak wielu ludzi pióra – po upadku powstania warszawskiego. Przez ponad pięćdziesiąt lat współpracował z powstałym tu tygodnikiem „Przekrój”, stając się jednym z jego flagowych autorów. Błyskotliwe, zarażające dobrym nastrojem i przepełnione absurdem wiersze do dziś są przedrukowywane na ostatniej stronie pisma reaktywowanego w formie kwartalnika. Ta wojna ciągnie się, moiściewy, już od Adama i Ewy – pisał w mistrzowskiej Wojnie płci. Nie ustępują jej wywody o podglądaniu, spoilowaniu filmów przez prasę, radio i telewizję czy tłuczeniu purée jako czynności medytacyjnej.

Kern zasłynął również jako autor książek dla dzieci, w tym cyklu o psie Ferdynandzie, który marzy o byciu człowiekiem (a swoje marzenia spełnia głównie we śnie), czy opowieści o porcelanowym słoniu Dominiku (Proszę słonia). Od lat 60. do 90. ubiegłego stulecia współtworzył programy satyryczne dla publicznej telewizji (KernaliaKuchenny walcPorachunki małżeńskie). Przyznawana w Krakowie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego od 2016 roku nosi imię bohatera książki Kerna.

W 2020 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin autora oraz 10. rocznicę jego śmierci.

Barbara Gawryluk (ur. 1957 ) – pisarka i filolożka szwedzka, od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Jej książka Dżok. Legenda o psiej wierności została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Książki W zielonej dolinie i Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza były nominowane do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zaś powieść Zuzanka z pistacjowego domu została uhonorowana tą nagrodą. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Niedawno ukazała się jej monografia Ilustratorki, ilustratorzy (pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO).

Marcin Wilk (ur. 1978) – dziennikarz, kurator programów literackich. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”, „Czasu Kultury”, „Dekady Literackiej”, „Ha!artu”, „Radaru” i „Lampy”. Współpracował z Radiem Kraków. Przez kilka lat redagował kolumnę literacką w „Dzienniku Polskim”. Stały współpracownik miesięcznika „Znak”. Autor m.in. książek biograficznych o Annie Jantar (Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia) i Irenie Kwiatkowskiej (Kwiatkowska. Żarty się skończyły). Niedawno ukazała się jego książka o ostatnich dniach przed II wojną światową w Polsce (Pokój z widokiem. Lato 1939). Prowadzi blog książkowy Wyliczanka (www.wyliczanka.eu).

Spotkanie o Ludwiku Jerzym Kernie będzie pierwszym z serii ośmiu wydarzeń pod hasłem „Wyszukaj Klasyka”.

„Wyszukaj Klasyka” to cykl wirtualnych rozmów o mniej lub bardziej zapomnianych, nietuzinkowych postaciach polskiej literatury XIX- i XX-wiecznej związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przybliżając sylwetki autorów i autorek dawno niewznawianych tytułów wybijających się ponad czasy, w których powstały. Przecieramy szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty. Na kolejnych spotkaniach cyklu będziemy gość ekspertów i ekspertki, ale także bliskich, przyjaciół i przyjaciółki naszych bohaterów i bohaterek. Cykl prowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz, kurator programów literackich.

PROGRAM SPOTKAŃ:

10 czerwca 2020, godz. 18.00 | Ludwik Jerzy Kern
24 czerwca 2020, godz. 18.00 | Dagny Juel Przybyszewska
8 lipca 2020, godz. 18.00 | Roman Ingarden
22 lipca 2020, godz. 18.00 | Aniela Gruszecka
12 sierpnia 2020, godz. 18.00 | Zygmunt Nowakowski
9 września 2020, godz. 18.00 | Ewa Szelburg-Zarembina
14 października 2020, godz. 18.00 | Anna Świrszczyńska
10 listopada 2020, godz. 18.00 | Henryk Vogler

Spotkania będą się odbywać w formie transmisji na żywo na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku, ale jeśli zmieniająca się sytuacja epidemiczna na to pozwoli – także na żywo! Nagrania odbędą się w krakowskich księgarniach i antykwariatach oraz w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Cykl „Wyszukaj Klasyka” dofinansowano że środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografia: Grażyna Rutowska / © Narodowe Archiwum Cyfrowe