Zobaczcie z bliska największą polską produkcję ostatnich lat Wystawa „Legiony” w Łazienkach Królewskich Film w kinach od 20 września

Superprodukcja „Legiony” na ekrany polskich kin wejdzie już 20 września, tymczasem od poniedziałku w Galerii Plenerowej Ermitażu przy Agrykoli oglądać można wystawę ze zdjęciami z filmu. Na prezentowanych w ramach ekspozycji fotosach zobaczymy m.in. portrety konne czy ujęcia spektakularnych scen walk, m.in. szarży pod Rokitną czy bitwy pod Kostiuchnówką, których realizacja pochłonęła niemalże 20 dni zdjęciowych, setki kilogramów prochu i kilkadziesiąt litrów sztucznej krwi. Wernisaż obejmuje również portrety filmowych legionistów i legionistek, między innymi: Sebastiana Fabijańskiego, Bartosza Gelnera, Mirosława Baki i Wiktorii Wolańskiej. Wystawa jest współorganizowana przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Dzięki takim superprodukcjom Polacy mogą przypomnieć sobie, w jak ciężkiej sytuacji był nasz naród jeszcze sto lat temu i jak wiele wysiłku kosztowało nas przywrócenie kraju na mapy świata. Film Dariusza Gajewskiego dodatkowo uzmysławia, że na wielką historię kraju składają się wydarzenia, jakie mogłyby mieć miejsce w naszych rodzinach – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Dlatego też opowieść snuta w tym filmie powinna jeszcze dobitniej przypomnieć nam, jak krucha i cenna jest wolność oraz jak trudno jest odbudować kraj. Przypomina, że powinniśmy celebrować Święto Niepodległości nie tylko w stulecie jej odzyskania, ale każdego roku – dodał Kowalski.

Wystawę „Legiony” będzie można oglądać do 30 września.