Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 – jedyny taki program certyfikacyjno-rozwojowy dla szkół!
Od 1 czerwca 2022 r. placówki oświatowe z całego kraju mogą zgłaszać się do pionierskiego programu certyfikacyjnego z zakresu zdrowia psychicznego. Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 to okazja do wyjątkowej pracy z uczniami i uczennicami połączona z niestandardowymi aktywnościami angażującymi także nauczycieli i rodziców. Dlaczego warto zgłosić swoją placówkę? Jakie korzyści czekają na uczestników Programu w zbliżającym się roku szkolnym?
Program certyfikacyjno-rozwojowy, prowadzony jest przez Fundację „Instytut Edukacji Pozytywnej” od ponad 6 lat i niezmiennie jest całkowicie bezpłatny. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 1300 placówek z terenu całej Polski. Jak mówią przedstawiciele szkół – warto rozpocząć przygodę z Programem. Tylko uwaga! Potem trudno z niego zrezygnować. Szkoła Myślenia Pozytywnego, pozwala zadbać nie tylko o uczniów i uczennice, ale także o zdrowie psychiczne nauczycieli i rodziców, którzy stanowią równie ważną grupę w Programie.
W tym roku Szkoła Myślenia Pozytywnego zyskała nowych, wspaniałych Partnerów, w tym: MediaMarkt – popularną sieć sklepów z elektroniką użytkową.
Od wielu lat MediaMarkt angażuje się w pomoc młodzieży szkolnej oraz szkołom. Tym razem marka włączyła się aktywnie w nasza akcję. Dzięki wsparciu nowego Partnera paczki do szkół zostały wzbogacone o sprzęt elektroniczny, w tym produktów marek własnych MediaMarkt. Każda z 300 paczek przygotowanych dla placówek partnerskich otrzyma:
• głośniki bluetooth marki PEAQ,
• myszki bezprzewodowe ISY
• powerbanki ISY,
• pendrive’y GOODRAM
• oraz radiomagnetofony marki OK.,
które uczniowie będą mogli wykorzystać w czasie zajęć.
To jednak nie wszystko.
8.09.2022, w Dzień Dobrych Wiadomości, na swoim profilu na facebooku MediaMarkt opublikował post informujący o akcji oraz współpracy w zakresie przygotowaniu pakietów dla uczniów.Post zachęcał do włączenia się do akcji fanów marki. Użytkownicy mogli dołożyć swoją cegiełkę do paczek dla szkół, przekazując w komentarzach pozytywne myśli dla uczniów. Spośród komentarzy pod postem, zespół MediaMarkt wybrał te najpozytywniejsze i stworzył plakat z pozytywnymi cytatami. Zostanie on wydrukowany i dołączony do każdej z 300 paczek dla szkół. Pozytywne myśli zawisną na szkolnych ścianach, aby towarzyszyć uczniom i nauczycielom przez cały rok szkolny, dodając wiary i pozytywnej energii. Post spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem – ponad 48 tysięcy odbiorców, przeszło 1500 aktywności, w tym ponad 150 komentarzy! Było więc z czego wybierać!
Małgorzata Nowicka, Prezes Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej: „Dziękujemy za tak wspaniały odzew na naszą akcję. Każdy post, hasło, jest warte uwagi. To ważne, że internauci mają tak dużą świadomość i wrażliwość społeczną. Nasze działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wymagają wspólnego działania i docierania z szeroką ofertą wsparcia i motywacji do różnych zakątków Polski. Dzięki wsparciu takich firm jak MediaMarkt Polska możemy dodawać skrzydeł dzieciakom i młodzieży w placówkach biorących udział w Programie Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0, dzięki któremu już 6 rok szkoły i inne podmioty edukacyjne mają okazję na bezpłatne wdrażanie rozwiązań wspierających dobrostan zarówno uczniów i uczennic, jak i nauczycieli i rodziców. Jest to unikatowy program, który realizujemy ze środków własnych Instytutu Edukacji Pozytywnej oraz przy wsparciu partnerów biznesowych, z którymi łączy nas wspólny cel, jakim jest bezpieczny rozwój młodych ludzi”.
To nasz cel i nasza misja, cieszymy się więc, że działania Fundacji przynoszą coraz bardziej widoczne efekty i zyskują nowych, strategicznych Przyjaciół, takich jak MediaMarkt.
- Szkoła Myślenia Pozytywnego zdobyła zaufanie nauczycieli, uczniów (nawet kandydatów na uczniów), rodziców, władz samorządowych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie materiały do pracy, nieocenione wsparcie, spotkania superwizyjne i motywację do działania- mówi Ewa Zbiegień, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczebrzeszynie.
- Udział w Programie, współpraca z najwyższej klasy ekspertami pokazało mi, że pozytywne nastawienie do życia, ludzi pomaga w osiąganiu celów, daje siłę do działania. Wiem, ze zawsze mam do kogo się zwrócić (do Fundacji) i nigdy nie zostałam bez pomocy, wsparcia – Urszula Jarosz-Rek, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 w Warszawie.
- Kompetencje, fantastyczne pomysły, ciepłe serca i czas dla innych to z pewnością dewiza tego programu. Żal nie skorzystać! Program Szkołą Myślenia Pozytywnego 2.0 jest wspaniałym początkiem kształtowania zmian, które niosą ze sobą radość, wiarę i nadzieję na coraz lepszą edukację! – Dorota Józefowicz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Nidzicy.
Biorąc pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość i potrzeby współczesnych dzieci i młodzieży, a także badania opracowane przez ekspertów współpracujących z Instytutem Edukacji Pozytywnej, w roku szkolnym 2022/2023, całość Programu Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 zostanie poświęcona komunikacji międzykulturowej i rozwiązywaniu konfliktów w środowisku szkolnym. W ramach planowanych działań całe społeczności szkolne będą miały okazję rozwijać i doskonalić kompetencje związane z funkcjonowaniem w grupach polsko-ukraińskich. Ta część programu będzie uwzględniała rozwijanie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży poprzez budowanie poczucia bezpieczeństwa i lepszego zrozumienia, dzięki poznawaniu swoich kultur i nauce wspólnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości. - Program Instytutu Edukacji Pozytywnej to unikatowy na skalę nie tylko polską Program, który uczy nas uważności, tak niezbędnej w procesie kształtowania młodego człowieka, ale jednocześnie eksperci Fundacji dbają o nas – dorosłych- nauczycieli, rodziców, pedagogów. Program odpowiada na zmieniającą się rzeczywistość zarówno edukacyjną, wychowawczą, profilaktyczną, ale przede wszystkim reaguje na zmiany społeczne i nowe wyzwania jakie stoją przed szkołami. Z punktu widzenia psychologa mogę tylko polecić udział w Programie i zapewnić, ze to będzie najlepsze działanie jakie możemy zrobić dla siebie i naszych uczniów i uczennic- dr Maciej Ciechomski, psycholog Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Drugi moduł Szkoły Myślenia Pozytywnego 2.0, będzie wspierał powstanie i wdrożenia do efektywnego funkcjonowania Szkolnych Klubów Mediacji i Komunikacji, jako miejsc wspierających dobrostan psychiczny młodych osób. W ten sposób chcemy zadbać o poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń do rozwoju samodzielności i odpowiedzialności zarówno pod kątem relacji społecznych, jak i działań edukacyjnych.
Razem możemy zadbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce- dołączcie do Szkoły Myślenia Pozytywnego 2.0 i stańcie się częścią zmiany w myśleniu o edukacji i profilaktyce!
Istotne jest, że Program jest całkowicie bezpłatny dla każdej placówki, a zgłosić do niego może się szkoła z każdego miejsca w kraju. W ramach Programu uzyskują one pakiet korzyści, w ramach którego m. in. otrzymają:
- Gotowe zestawy do pracy w grupach międzykulturowych (polsko-ukraińskich) w zakresie:
• Integracja i adaptacja
• Projekty naukowe zgodne z podstawą programową
• Nauka języków obcych w środowisku międzykulturowym
• Nauka przedmiotów ścisłych w środowisku międzykulturowym
• Kompetencje psychospołeczne w środowisku międzykulturowym
• Funkcjonowanie w grupie wielokulturowej (poznawanie siebie nawzajem). - Zestaw materiałów drukowanych w zakresie:
• Pozytywnej komunikacji w edukacji (z uwzględnieniem elementów Komunikacji bez Przemocy)
• Mediacji w edukacji. - Sprzęt do wyposażenia Klubu (w tym drukarki Epson EcoTankdla 300 placówek ).
- Pomoce biurowo- artystyczne i edukacyjne.
Rekrutacja do bezpłatnego Programu Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 ruszyła 1 czerwca 2022. Lista wybranych placówek jest już na stronie projektu.