Startuje nowy portal VOD kina dokumentalnego Dafilms.pl

Po 15 latach funkcjonowania na arenie międzynarodowej, portal DAFilms rozpoczyna działalność także w Polsce. Platforma powstała w wyniku partnerstwa 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego, do których należy polski m.in. Millennium Docs Against Gravity. Dzięki temu oferuje unikalny katalog autorskich filmów i za niewielką opłatą umożliwia dostęp do ponad 2000 dokumentów.

Przygotowana przez naszych kuratorów oferta dedykowana dla polskich widzów zawiera zarówno nowe światowe i europejskie dokumenty odnoszące sukcesy na międzynarodowych festiwalach filmowych jak i systematycznie powiększaną kolekcję nowości oraz klasyki polskiego dokumentu. Na początek prezentujemy ponad 100 dokumentów na www.dafilms.pl, większość z polskimi napisami, ale w ramach subskrypcji każdy użytkownik będzie miał dostęp także do katalogu DAFilms International zawierającego dalszych 2000 filmów z angielskimi napisami.

Naszą ofertę powiększamy każdego tygodnia o nowe filmy, przygotowując także specjalne programy kuratorskie. Obecnie proponujemy tematyczny wybór filmów poświęconych różnym obliczom miłości do muzyki i fascynacji muzycznymi gwiazdami. Znalazły się wśród nich takie tytuły, jak m.in. „Stroiciel Himalajów” (2018, reż. Michał Sulima) czy „Zamknij się i graj na pianinie” (2018, reż. Philipp Jedicke). Inną ważną częścią naszej działalności jest przybliżanie sylwetek wybitnych reżyserów. W tym miesiącu przyglądamy się dokumentalnemu dorobkowi zmarłej w 2019 roku Agnès Vardy, prezentując aż 17 jej filmów oraz wczesnym dziełom rosyjskiego filmowca Viktora Kossakovskiego, autora m.in. głośnego dokumentu „Biełowowie” (1992), którego najnowszy film „Gunda” będzie miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale.

Jako film tygodnia proponujemy polski dokument „Książę i Dybuk” (2017, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski), porywającą podróż śladami reżysera Michała Waszyńskiego, nagrodzoną m.in. na Festiwalu w Wenecji w konkursie „Venezia Classici” oraz przez Polską Akademię Filmową statuetką Orła dla najlepszego dokumentu. W poszukiwaniu filmowych odkryć zachęcamy do odwiedzenia zakładki kolekcja czeskich filmów, w której przygotowaliśmy m.in. dokumenty szerzej nieznanych w Polsce twórców Karela Vachka czy Jany Ševčíkovej.

Portal DAFilms, to główny projekt Doc Alliance Films, powstały w ramach partnerstwa 7 europejskich festiwali kina dokumentalnego: MFDF Jihlava, CPH:DOX, DOK Leipzig, FIDMarseille, Visions du Réel, Doclisboa oraz Millennium Docs Against Gravity. Współpraca z selekcjonerami z powyższych festiwali pomaga stworzyć unikalny katalog oraz zadbać o jego różnorodność i oryginalność. – Portal jest alternatywą dla wielkich komercyjnych platform streamingowych, ponieważ współpraca z innymi festiwalami gwarantuje nam dostęp do wartościowych filmów europejskich – mówi Marek Hovorka, dyrektor festiwalu w Jihlavie a zarazem CEO portalu DAFilms. Platforma jest jednocześnie otwarta na wszelkie innowacje oraz nowe współprace, oferując twórcom i producentom alternatywny obieg dla filmów, którym często trudno jest przebić się na rynku.

 Filmy dostępne są w ramach subskrypcji – koszt abonamentu oferującego dostęp do pełnego katalogu 2000 dokumentów wynosi 6 euro (ok. 25 złotych) miesięcznie lub 60 euro rocznie. Dla nowych użytkowników przygotowaliśmy jednak ofertę „Udostępnij i oglądaj za darmo”, która po uprzedniej rejestracji na DAFilms.pl i udostępnieniu wybranego filmu w sieci społecznościowej Facebook, umożliwia obejrzenie go za darmo.Zapraszamy do świata dokumentalnego kina!