Nieprzerwany dostęp do edukacji – Fundacja Świętego Mikołaja rusza z akcją „Żebym mogła uczyć się #zdomu”

W sytuacji kiedy szkoły są zamknięte dostęp do komputera jest niezbędny, by dzieci mogły się uczyć. Niestety wiele dzieci z niezamożnych rodzin, które nie ma odpowiedniego sprzętu, dziś nie ma również dostępu do nauki. W związku z tym Fundacja Świetego Mikołaja rusza z akcją „Żebym mogła uczyć się #zdomu”.

Stypendium św. Mikołaja to stypendium na cele edukacyjne, które otrzymują co miesiąc przez cały rok szkolny zdolni uczniowie z niezamożnych rodzin, głównie mieszkający w małych miejscowościach. Stypendyści mogą przeznaczyć otrzymane pieniądze na naukę tego, o czym marzą, rozwijanie swoich talentów i zainteresowań, a także zakup niezbędnych szkolnych pomocy.

Oprócz prowadzonego corocznie już od 2010 roku projektu Stypendia Św. Mikołaja, Fundacja ogłasza również zbiórkę dla kolejnego dziecka w potrzebie, aby każdy uczeń i uczennica mogli uczyć się #wdomu. Wystarczy przekazać darowiznę online na stronie: mikolaj.org.pl/stypendium lub dołączyć do zbiórki na FB. Możliwa jest również wpłata na konto: Fundacja Świętego Mikołaja nr konta 56 1090 0004 9149 9999 9999 9999 z dopiskiem: darowizna na stypendium edukacyjne. Każde zebrane 2 000 zł to dziecko, które otrzyma stypendium i szansę na lepszą przyszłość.

W obecnej sytuacji kiedy szkoły w całej Polsce są zamknięte, jedynie dostęp do komputera umożliwia dzieciom kontakt z nauczycielami, naukę i możliwość wykonywania zadanych lekcji. Niestety wiele dzieci z niezamożnych rodzin nadal nie ma dostępu do komputera, bo ich rodziców po prostu nie stać na taki wydatek. Obawiamy się, że sytuacja finansowa niektórych rodzin jeszcze się pogorszy, ale na szczęście mamy na to rozwiązanie – stypendium św. Mikołaja. Dzięki stypendium uczniowie z niezamożnych rodzin mogą się uczyć mimo zamkniętych szkół. Już kilkudziesięciu naszych stypendystów z pieniędzy ze stypendium kupiło laptopy, niezbędne programy komputerowe, myszki, drukarki i opłaciło dostęp do Internetu. – wyjaśnia Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Dotychczas w ramach programu Stypendia Św. Mikołaja przyznano kilka tysięcy stypendiów. Fundacja Świętego Mikołaja współpracuje na stałe z 300 szkołami z całej Polski.

Damian pochodzi z rolniczej rodziny wielodzietnej. Interesuje się przedmiotami ścisłymi, a także lotnictwem. Jest bardzo dobrym uczniem, w zeszłym roku uzyskał średnią ocen 4,81 i bardzo dobre oceny z rozszerzonych przedmiotów: matematyki i fizyki. Dzięki stypendium mógł pozwolić sobie na zakup laptopa, który jest dla niego niezbędnym sprzętem, żeby dobrze przygotować się do matury. W domu do tej pory nie miał komputera. Dostęp do Internetu pozwolił mu rozpocząć dodatkowy internetowy kurs z języka angielskiego. Damian mieszka w niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim i dojeżdża codziennie 25 km do liceum w Końskich, więc ma ograniczone możliwości zapisania się na zajęcia pozalekcyjne. – mówi Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

W swoim sprawozdaniu napisał: Chciałbym wyrazić moją wdzięczność. Dzięki stypendium mogłem spełnić część moich marzeń. Ma to dla mnie ogromne znaczenie, nie tylko finansowe. Stypendium pokazało mi, że są ludzie, którzy chcą pomagać innym w osiąganiu wymarzonych celów. Dziękuję.

Fundacji Świętego Mikołaja od 10 lat prowadzi ogólnopolski program Stypendia św. Mikołaja, aby w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu sytuacji finansowej, nie może rozwijać swoich talentów i zainteresowań.