Mistrzowie baletu powracają z „Jeziorem łabędzim”

FOTO: Prestige MJM/The Royal Moscow Ballet (1)The Royal Moscow Ballet, czyli uwielbiana przez Polaków grupa baletowa nazywana „koroną moskiewskiego baletu”, wystąpi już za kilka dni w Polsce. Rosyjscy mistrzowie wracają do Polski z klasyką gatunku – „Jeziorem łabędzim”. Wystąpią w Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Gdyni, Łodzi i Poznaniu.

The Royal Moscow Ballet to jeden z najlepszych rosyjskich baletów klasycznych. Wielu jego tancerzy ukończyło prestiżowe szkoły baletowe w Rosji, niektórzy tańczyli nawet w osławionym Teatrze Bolszoj. Dzisiaj zespołem kieruje Anatoly Emelianov – dyrektor generalny i choreograf, a także rycerz Orderu Diagilewa, oznaczony „za wkład dla kultury rosyjskiej”. W repertuarze zespołu znajdują się najważniejsze przedstawienia klasyczne: „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów”, „Don Kichot”, „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna”, „Giselle”, „Królewna Śnieżka” czy „Romeo i Julia”, a także choreografie współczesne. Wszędzie, gdzie The Royal Moscow Ballet występuje, a objeżdża ze swymi spektaklami cały świat, zbiera zasłużone brawa.

„Jezioro łabędzie” to klasyczny balet w czterech aktach. Muzykę skomponował Piotr Czajkowski, z kolei libretto napisali: Władimir Biegiczew i Wasilij Gelcer. Autorami choreografii, która okazała się być przebojem po dziś dzień, są: Marius Petipa i Lew Iwanow. Prapremiera legendarnego „Jeziora łabędziego” odbyła się w moskiewskim Teatrze Bolszoj 4 marca 1877 roku. Jest ono najważniejszym przedstawieniem w katalogu moskiewskich tancerzy, nic więc dziwnego, że sceniczną choreografię opanowali do perfekcji. Spektakl w dwóch aktach i czterech scenach opowiada o miłości rycerza Zygfryda do pięknej Odetty. Uczucie burzy jednak podstępne działanie Geniusza Zła pod postacią tajemniczego rycerza. Przychodzi on na bal z Odylią – piękną dziewczyną w przebraniu czarnego łabędzia, która łudząco przypomina jego wybrankę. Zygfryd, myśląc, że jest to Odetta, ogłasza ją wybranką swojego życia. Gdy zdaje sobie sprawę z fatalnej pomyłki, popada w czarną rozpacz i udaje się nad staw. Odetta wspaniałomyślnie mu jednak przebacza, a ich miłość zwycięża. W odróżnieniu do pierwowzoru, adaptacja The Royal Moscow Ballet, jako jedyne przedstawienie w balecie klasycznym, kończy się happy endem. W spektaklu bierze udział ponad 30 tancerzy – najwyższej klasy artystów, którzy mimiką i w ruchem ciała potrafią oddać cały dramatyzm sytuacji głównych bohaterów.

Polska publiczność doceniając profesjonalizm rosyjskich baletmistrzów, szczerze pokochała mistrzów tańca klasycznego w ich ponadczasowym, legendarnym wydaniu. Nic więc dziwnego, że grupa zdecydowała się przyjechać do Polski po raz kolejny. W tym roku „Jezioro łabędzie” będzie można obejrzeć osiem razy w ośmiu miastach w całej Polsce:

4 listopada – ICE Kraków Congress Centre, godz. 16:00 (otwarcie drzwi – 15:00),

5 listopada – Dom Muzyki i Tańca Zabrze, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),

6 listopada – Hala Stulecia Wrocław, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 17:30),

7 listopada – COS Torwar Warszawa, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),

8 listopada – Expo Mazury, hala nr 3 Ostróda, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),

9 listopada – Arena Gdynia, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),

10 listopada – Klub Wytwórnia Łódź, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00),

11 listopada – Sala Ziemi Poznań, godz. 16:00 (otwarcie drzwi – 15:00).

Uwaga! Początkowo w Krakowie i Poznaniu spektakle miały odbyć się dwukrotnie, jednak ze względów logistycznych przedstawienia o godzinie 20:00 w dniu 4 listopada w ICE Kraków i 11 listopada Sali Ziemi Poznań Congress Center – nie odbędą się. Zakupione bilety podlegają wymianie na spektakl o godzinie 16:00 tego samego dnia. Każdy klient otrzyma informację oraz nowe bilety bezpośrednio od sprzedawcy drogą mailową (Prestige MJM albo eBilet.pl). Bilety zakupione na godzinę 16:00 zachowują swoją ważność.

Bilety można jeszcze kupować za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com.Źródło informacji: Prestige MJM