III Bemowski Piknik Naukowy

Zapraszamy na III Bemowski Piknik Naukowy! Spotkamy się 20 maja w godz. 11.00-17:00 na terenie Bemowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Czeka Was mnóstwo fantastycznych atrakcji!

Zorganizujemy tematyczne warsztaty, pokazy i zabawy naukowe, grę terenową oraz konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży. Będziecie mieli szansę eksperymentować w różnych strefach naukowych: Strefa Uniwersytetu Dzieci; Nowoczesne technologie; Ale kosmos!; Kino sferyczne; Domowe laboratorium; Fizyka na fali; Wehikuł czasu – strefa archeologiczna; Klimat to my! – strefa ekologiczna; Akademia młodego medyka; Strefa pasażera; Strefa relaksu; Strefa prozdrowotna dla całych rodzin.

Uniwersytet Dzieci zabierze nas do świata eksperymentów i pomoże odpowiedzieć na pytania: jak widzą owady, kiedy warzywa są dojrzałe i który most wytrzyma największe obciążenie. Wraz z Planetą Robotów zmierzymy się na japońskiej arenie sumo za pomocą zawodników sterowanych pilotem. Wspólnie z Bemowskim Centrum Kultury stworzymy model szybowca, a także wzniesiemy w górę malutki dron. Z Planetą Anuka wystartujemy w kosmiczną podróż w mobilnym planetarium. Obejrzymy aktualne niebo, galaktyki oraz mgławice. Zajrzymy w przeszłość do epoki lodowcowej i ery dinozaurów. Samodzielnie wykonamy filtr do bezpiecznego oglądania Słońca i postaramy się złapać kometę z suchego lodu. W kinie sferycznym w trójwymiarowej przestrzeni odkryjemy tajemnicę nocy polarnej oraz najinteligentniejszy układ ludzkiego ciała. Z Wojskową Akademią Techniczną zbadamy świat pod mikroskopami i poznamy codzienne zastosowanie druku 3D. Wspólnie z Mocną Ekipą wytworzymy prąd podczas zjawiska elektrolizy, a każdy wróci do domu z własnoręcznie wykonaną baterią z cytryny. Poznamy też sposób na perfekcyjne wykonanie Water Bottle Flip Challenge i pozłocenie starej ramki. Przekonamy się, że każdy z nas ma zapach, który idealnie współgra z chemią naszego ciała i osobowością. Z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego weźmiemy udział w warsztatach ceramicznych i krzemieniarskich, dowiemy się też, co to takiego archeozoologia. Świat przyrody i tajemnice ruchu roślin przybliży nam Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, a Lasy Miejskie Warszawa nauczą nas, jak rozpoznawać tropy i ślady zwierząt. Odwiedzimy również kącik małego ogrodnika na stoisku Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, zajrzymy do prawdziwego ula z żywymi pszczołami i zwiedzimy pasiekę. Razem z Akademią Małego Lekarza nauczymy się masażu serca i rozwiążemy zagadki anatomiczne ukryte w szkielecie Kostku, a Warszawski Uniwersytet Medyczny odkryje przed nami tajniki diagnostyki laboratoryjnej. Metro Warszawskie opowie o bezpieczeństwie na podziemnych stacjach i rozbudowie linii M2. Pod okiem Akademii Wychowania Fizycznego sprawdzimy swoje możliwości na symulatorze windsurfingu, a Fly School zachęci nas do spróbowania akrobatyki w powietrzu! Młodzieżowa Rada Dzielnicy Bemowo przygotuje quiz o najsłynniejszych budynkach w naszej stolicy, a Bemowska Biblioteka Publiczna warsztaty plastyczne i literackie, łamańce językowe oraz kalambury! Nie zabraknie spektakularnych pokazów ciekłego azotu z degustacją lodów molekularnych od „Nitro Lody” oraz zakręconych animacji dla najmłodszych! Dodatkowo na tegorocznym pikniku będziecie mogli wziąć udział w grze terenowej „Poznajemy Polskich Naukowców” i za pomocą kodów QR odkryć sekrety polskiej nauki!

W tym roku rozszerzymy także nasz program o strefę prozdrowotną dla całych rodzin.Wydział Rehabilitacji AWF zmierzy wam ciśnienie i przeanalizuje skład ciała z wykorzystaniem innowacyjnej technologii BIA. W badabusie Fundacji Exercise is Medicine i Kwiatu Kobiecości wykonacie cytologię lub PSA z krwi w kierunku raka prostaty.

Jeśli jesteście ciekawi świata i otwarci na wiedzę, koniecznie spędźcie z nami niezapomniany dzień w przyjaznej przestrzeni pełnej eksperymentów, rozmów i nowych doświadczeń. Będziemy pobudzać wyobraźnię, zachęcać do odkrywania potęgi nauki i świetnie się bawić na świeżym powietrzu!

Wstęp wolny! Nie może Was tam zabraknąć! Do zobaczenia!

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku Dzielnicy Bemowo: https://www.facebook.com/events/6130357260414809.