Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność – Książka dla dzieci

Autor: Anna Ziarkowska

Opracowanie graficzne: Bohdan Butenko

Wydawca: Dom Spotkań z Historią

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę, cenionego polskiego grafika, ilustratora, autora komiksów i książek. Opowieść o historii Polski w latach 1945–1989, trudnej drodze do odzyskania wolności, Okrągłym Stole, pierwszych demokratycznych wyborach i życiu Polaków w tym burzliwym okresie, osnuta jest wokół historycznych faktów i relacji świadków, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią na podstawie m. in. publikacji wydanych przez Ośrodek KARTA.

CIEKAWIE O HISTORII

Między dwojgiem sympatycznych bohaterów książeczki nawiązuje się ciekawa rozmowa, której punktem wyjścia są wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku, czyli pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory, będące rezultatem porozumienia zawartego podczas obrad Okrągłego Stołu. Dociekliwy Historyjek zadaje Historyjce liczne pytania, na które ona udziela mu wyczerpujących odpowiedzi, stając się jego przewodniczką po meandrach najnowszej historii Polski.

Historyjka opowiada najistotniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do ważnych zmian w naszym kraju, m.in. o zdarzeniach w Stoczni Gdańskiej, początkach ruchu „Solidarność”, obradach Okrągłego Stołu i wyborach. Tłumaczy różne pojęcia z związane z tymi wydarzeniami, takie jak: wolność słowa, cenzura, komunizm czy demokracja. Historyjek dowiaduje się, jaką rolę w tych wydarzeniach odegrały takie postaci jak: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Stefan Wyszyński, Karol Modzelewski czy papież Jan Paweł II. Wśród licznych wątków poruszonych w książce pojawiają się też te związane z codziennym życiem i ówczesnymi realiami – czym jest Pewex, kto to jest cinkciarz, dlaczego po ulicach Polski jeździły „skarpety”, „ogórki” i „Fordy Kartony” i dlaczego zamiast czekolady były produkty czekoladopodobne. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w książce. 

NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Historyjki mają wszystkie cechy dobrej książki edukacyjnej dla dzieci: fakty historyczne opisane są w sposób atrakcyjny, przystępny i zrozumiały dla najmłodszych, a treść i język dostosowane do wieku odbiorcy. Dużym walorem publikacji jest także jej szata graficzna. Książka jest bogato ilustrowana: zawiera kolorowe rysunki, mapy, liczne fotografie obrazujące opisywane wydarzenia. Zawarte w niej modele do sklejania (Fiat 126p i autobus Jelcz Berliet), zestawy ćwiczeń i zdań do samodzielnego wykonania są dodatkową atrakcją, dzięki której mały czytelnik przyswaja historyczną wiedzę skutecznie, a przy tym z łatwością i przyjemnością.

Historyjki uczą poprzez zabawę, rozbudzają w dziecku historyczną pasję i udowadniają, że z nauki można czerpać radość. Doskonale sprawdzą się jako materiały edukacyjne uzupełniające szkolne podręczniki. Książka adresowana jest do dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ich rodziców i nauczycieli.

***

Historyjki o tym jak Polacy wybrali wolność

Autorka: Anna Ziarkowska

Opracowanie graficzne: Bohdan Butenko

Oprawa twarda, liczba stron: 44 liczba fotografii: 19

Wydawca: Dom Spotkań z Historią

ISBN: 978-83-66068-10-0

Cena: 39,00 PLN