Hakowanie świata zdobywa nagrodę publiczności 2019 Pillar Fim Award

Fot. Brittany Kaiser Linkedin

W ciągu czterech dni demaskatorzy, zwolennicy i miłośnicy filmów przybyli do Waszyngtonu, wypełniając sale Kongresu, Bibliotekę Kongresu, lokalne teatry, czy budynki administracji publicznej, gdzie mogli wziąć udział w panelach edukacyjnych i obejrzeć filmy edukacyjne dla ustawodawców, influencerów i szerokiej publiczności, na temat najnowszych działań w obszarze praw obywatelskich i praw człowieka.

W ciągu ostatnich dwunastu lat członkowie Koalicji Make It Safe organizowali corocznie konferencję demaskatorów w Waszyngtonie znaną jako Washington Whistleblower’s Week. ACORN 8, organizacja z siedzibą w Waszyngtonie, była gospodarzem ósmego dorocznego wydarzenia, Whistleblower Summit & Film Festival na Capitol Hill, w dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2019 r. Historyczne wydarzenie zbiega się z proklamacją rządu miasta D.C., wspierającą National Whistleblower Appention Day.

Festiwal filmowy w DC jest najnowszym z serii mniejszych konferencji, które organizacja wcześniej organizowała m.in. w Beltway. Organizatorzy współorganizowali bezpłatne wykłady i wydarzenia otwarte dla publiczności, które celebrują ważną rolę demaskatorów i ich zwolenników. Począwszy od 29 lipca, zgodnie z tematem „Północ prawdy – wytrwałość w pogoni za sprawiedliwością”, uczestnicy zostali zaproszeni do szeregu prezentacji panelowych z udziałem osób najbardziej kompetentnych i wpływowych w swoich dziedzinach wiedzy o szeroko pojętej tematyce dotyczącej praw człowieka na całym świecie. Filmy, w tym zgłoszenia międzynarodowe, zostały zaprezentowane w połączeniu z prezentacjami panelowymi, aby podkreślić wagę problemów związanych z zagrożeniami dla praw obywateli i dać impuls odpowiednim władzom do wyciągnięcia konsekwencji za nadużycia, które nie zostały rozwiązane.

Festiwale filmowe odbywały się w różnych lokalizacjach na stolicach, w tym w National Press Club, Busboy’s & Poets, Landmark E. Street Cinema i Library of Congress. Podczas szczytu informatora uznano, że kino jest potężnym środkiem służącym do ujawniania naruszeń praw człowieka i praw człowieka na całym świecie. Stara się rzucić światło na opowieści o odwadze i wytrwałości w obliczu niesprawiedliwości oraz zachęcić jednostki do wspólnego działania na rzecz praw człowieka dla wszystkich.

W ramach festiwalu przyznano nagrody dla najlepszych produkcji – 2019 Pillar Film Awards:

Gladys Louise Smith “Mary Pickford” Award — John Singleton

Best Whistleblower Portrayal — Official Secrets

Best Documentary — The Kids We Lose

Best Feature — The Guardians

Tank Man — Best Short

Audience Choice — The Great Hack

Publiczność nagrodziła film Hakowanie Świata – produkcję Netflixa, która swoją premierę miała w lipcu br. Wśród gości była obecna główna bohaterka dokumentu Brittany Kaiser, które nie kryła swojego wzruszenia: „Byłam zaszczycona, że mogłam wziąć udział w tym niesamowitym wydarzeniu. Zostałam wyróżniony w budynku Dirksena Senatu USA, podczas inauguracji kongresu National Day Day Whistleblower, którego gospodarzem było National Whistleblower Center i senator Charles Grassley, senator Ron Wyden, senator Ron Johnson i senator James Lankford. Jestem niezmiernie wdzięczna za ich niesamowitą pracę i uznanie, jak ciężka jest to podróż. Przyszłość jest lepsza dzięki ich wsparciu.” – podsumowała.