ECM50 Warsaw Festival – warszawskie święto legendarnej monachijskiej wytwórni ECM Records na jej 50 urodziny

Warszawa 25-27.11.2019 stanie się gospodarzem obchodów 50-lecia legendarnej firmy muzycznej ECM Records.

Niezmiennie od jej powstania w 1969 r., Edition of Contemporary Music prezentuje najwyższy poziom artystyczny. Jej założyciel Manfred Eicher przez 5 dekad niezależnej produkcji muzycznej przyciąga artystów, którzy wraz z nim tworzą słynne brzmienie ECM, czyli „najpiękniejsze dźwięki zaraz po ciszy”. Keith Jarrett, Chick Corea, Arvo Pärt, Jan Garbarek czy wreszcie Tomasz Stańko – otwierają długą listę twórców tego liczącego ponad 1600 nagrań katalogu z muzyką jazzową i klasyczną, z rozmaitych muzycznych kultur i tradycji.

Festiwal, odbywający się w Centrum Praskim Koneser, to 7 niezwykłych koncertów artystów tworzących dla wytwórni ECM.

Otworzy go projekt szwedzkiego basisty Björna Meyera, autora pierwszego w historii ECM albumu poświęconego elektrycznej gitarze basowej solo.

Następnie na scenie pojawi się trio duńskiego gitarzysty Jakoba Bro.

Drugiego dnia wystąpi Trio Torda Gustavsena. Ten norweski poeta fortepianu znany jest z powoli rozwijających się, głęboko lirycznych utworów. Jego ostatni album „The Other Side”, odsłania wpływy norweskiej muzyki dawnej, fascynację Bachem, sięgając zarazem tradycji improwizacji.

Tarkovsky Quartet zamknie drugi festiwalowy wieczór. Poszczególne utwory kwartetu inspirowane postacią Andrieja Tarkovskiego są jak intymne refleksje artystów na temat jego twórczości, opowiedziane za pomocą nie słów, a dźwięków i ciszy.

Trzeci dzień odbywający się pod patronatem Deutsche Bank Invites ECM50 to aż trzy koncerty. Saksofonista altowy Maciej Obara, który swój znakomity debiutancki album dla ECM nagrał w 2017 roku, na Festiwalu przedstawi materiał z najnowszej płyty „Three Crowns”. Album swoją premierę będzie miał dzień wcześniej w katowickim NOSPR. Włoski pianista młodego pokolenia Giovanni Guidi i jego kwintet zaprezentuje program z albumu „Avec le temps”, który kończy czuły hołd dla Tomasza Stańki.

W finale festiwalu wystąpi Trio Marcina Wasilewskiego, z wybitnym pianistą i kompozytorem Marcinem Wasilewskim, Sławomirem Kurkiewiczem na kontrabasie i Michałem Miśkiewiczem na perkusji. Nasze gwiazdorskie Trio niezmiennie w tym samym składzie nagrywa dla ECM od 2002 roku, wtedy jeszcze jako członkowie kwartetu Tomasza Stańki.

Obraz wzbogaci dźwięk. Dzięki wystawie fotografii, słuchacze odbędą podróż w przeszłość młodego Manfreda Eichera i całej plejady twórców ECM, uchwyconych w studiu nagraniowym czy sali koncertowej. Będzie również okazja obejrzeć w powiększeniu słynne „cover arts”, czyli okładki albumów stanowiące integralną część każdego wydawnictwa ECM. Wreszcie w studyjnym kinie mieszczącym się w Muzeum Polskiej Wódki – poznać projekty filmowe ECM, wśród których znajdują się nie tylko genialne koncerty Keitha Jarretta, ale też filmy o twórcach, takich jak Charles Lloyd czy John Abercrombie oraz unikalne projekty multimedialne, jak „Holozän” czy „Radhe Radhe”.

Odbędą się również pokazy filmów związanych z artystami ECM Records, które od 18.11 będą wyświetlane w Kinie Muzeum Wódki Polskiej w Centrum Praskim Koneser.

Szczegóły na oficjalnym profilu: Facebook.com/ECM50WarsawFestival.