Disney wstrzymuje wydawanie kinowych filmów w Rosji. Rosjanie nie obejrzą też Batmana

Disney, największe i najbardziej wpływowe studio filmowe w Hollywood, wstrzymuje wydawanie swoich filmów kinowych w Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę w zeszłym tygodniu.

„Biorąc pod uwagę niesprowokowaną inwazję na Ukrainę i tragiczny kryzys humanitarny, wstrzymujemy wydawanie kinowych filmów w Rosji, w tym zbliżającego się „Turning Red” firmy Pixar” – powiedział rzecznik Disneya w oświadczeniu w poniedziałek wieczorem. „Będziemy podejmować przyszłe decyzje biznesowe w oparciu o zmieniającą się sytuację”.

Firma dodała, że ​​Disney współpracuje ze swoimi partnerami z organizacji pozarządowych w celu „udzielenia pilnej pomocy i innej pomocy humanitarnej uchodźcom” przesiedlonym w wyniku ataku wojskowego.

Disney miał w nadchodzących miesiącach wiele filmów, które miały trafić do Rosji. Obejmuje to „Doctor Strange in the Multiverse of Madness” Marvela z 5 maja i „Rok świetlny” Pixara z 16 czerwca.

Chociaż Rosja nie jest tak dużym rynkiem filmowym jak Chiny i Stany Zjednoczone, zauważono, przynajmniej na razie, ruch polegający na wycofywaniu filmów z tego kraju.

Decyzja firmy może również skłonić inne studia filmowe do pójścia w ślady Disneya i wyciągnięcia własnych filmów z kraju.

Po ogłoszeniu Disneya WarnerMedia powiedział, że ściąga „Batmana” z Rosji. Film o superbohaterach będzie potencjalnie jednym z największych hitów roku.