Animowane horrory na Halloween i przegląd kina kampowego w kinie Iluzjon

Niepokojące i wzbudzające dreszcze krótkometrażowe animacje z cenionych festiwali, brutalne „anima gore”, animowane thrillery i horrory o podłożu psychologicznym pokaże w Halloween kino Iluzjon. Przedłużeniem mrożącego krew w żyłach wieczoru będą pokazy kampowych horrorów Johna Capentera, które na kinowy ekran trafią z początkiem listopada.

Kadr z filmu „Framed”, reż.  Marco Jemolo

NAJLEPSZE ANIMOWANE HORRORY NA HALLOWEEN

Halloweenowy wieczór w kinie Iluzjon upłynie pod znakiem dobrej i pełnej grozy rozrywki, niepozbawionej jednak walorów artystycznych. Mimo, że animowane filmy krótkometrażowe nie doczekały się jak dotąd w Polsce szerokiej dystrybucji, to prężnie rozwijająca się na świecie gałąź kina. W ramach pierwszego z wieczornych pokazów będzie można zobaczyć „straszne” filmy pochodzące z Animafest w Zagrzebiu, jednego z najbardziej znanych i cenionych festiwali animacji. Rozmaite techniki, które wykorzystali autorzy łączy krwawość, brutalność i można je określić mianem „anime gore”. W drugim bloku filmów kino Iluzjon zaprezentuje najnowsze filmy nadesłane wśród zgłoszeń I Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych. Składają się na nie animacje nieco mniej krwawe, ale trzymające w napięciu psychologiczne thrillery.

Wszystkie animacje będą pokazywane w angielskiej wersji językowej.

Szczegółowy program i więcej informacji: http://www.iluzjon.fn.org.pl/aktualnosci/info/1040/31-10-2019-pokaz-animowanych-horrorow-w-kinie-iluzjon.html  

JOHN CARPENTER – MISTRZ KINA KAMPOWEGO

Kadr z filmu „Cristine”, reż. John Carpenter

Po pełnych krwawych scen animacjach kino Iluzjon na warsztat weźmie filmowy dorobek Johna Carpentera, twórcy otoczonego dzisiaj prawdziwym kultem, na którego filmach wychowały się i nadal wychowują pokolenia widzów. Twórca słynnych horrorów i filmów SF, które urosły do rangi klasyków i stały się inspiracją dla rzeszy filmowców, przez większość kariery nie mógł odczepić od nich łatki „kina gatunku B”, a u krytyków nie cieszył się nigdy zbyt dużym poważaniem. Filmom Johna Carpentera zarzucano hołdowanie najniższym instynktom, epatowanie przemocą, kicz i przerysowanie. I rzeczywiście, jego filmy dokładnie takie są. Żaden z krytyków nie przewidział jednak, że oglądane będą z nieprzemijającą przyjemnością przez kolejne dekady i staną się wyznacznikiem gatunku, przekuwając wszystkie swe najgorszych cechy – w atuty.   

W listopadowym cyklu Iluzjon nie pokaże jednak najbardziej kojarzonego z reżyserem filmu – „Halloween”, bo przypomni go pewnie niejedna telewizja. Zaprosi jednak na seanse z nie mniej słynnymi horrorami i filmami SF, wyszperanymi w archiwach FINA.

W programie listopadowego przeglądu:

CHRISTINE, USA 1983, 110 minut [taśma 35 mm]

WIELKA DRAKA W CHIŃSKIEJ DZIELNICY (Big Trouble in Little China), USA 1986, 100 minut

[taśma 35 mm]

UCIECZKA Z NOWEGO JORKU (Escape from New York), USA 1981, 97 minut [taśma 35 mm]

W PASZCZY SZALEŃSTWA (In the Mouth of Madness), USA 1994, 95 minut [taśma 35 mm]

GWIEZDNY PRZYBYSZ (Starman), USA 1984, 115 minut [taśma 35 mm]

Więcej na: http://www.iluzjon.fn.org.pl/

Kino Iluzjon ǀ ul. Narbutta 50a ǀ Warszawa