WSCHÓD PIĘKNA – World Orchestra Festival

27-29 lipca 2019

Już po raz piąty na Warmii odbędzie się festiwal World Orchestra – WSCHÓD PIĘKNA. Tradycyjnie, dwa pierwsze dni festiwalowe słuchacze spędzą w „Przystań Hotel & Spa”, a trzeci – zamykający dzień na łonie natury w Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen) w Olsztynku.

Dyrektorem i pomysłodawcą festiwalu WSCHÓD PIĘKNA jest Grzech Piotrowski, twórca WORLD ORCHESTRA, który stara się przybliżyć słuchaczom muzykę świata i prezentować swoje muzyczne inspiracje. Wschód Piękna to festiwal sztuki promujący najwyższą jakość, oryginalność i wielokulturowość.

Tegoroczna edycja jest pełna zagranicznych smaczków. Na scenie pojawi się zespół flamenco, wybitny wirtuoz z Węgier zwany „diabelskim skrzypkiem” czy orientalna wokalistka o polsko-jemeńskich korzeniach. Nie zabraknie też polskich akcentów w postaci polskich artystów jazzowych.

Program:

26.07 (piątek) – Hotel Przystań Olsztyn, godz. 20:00

Sebastian Wypych – premiera drugiej solowej płyty „POLSKA ENTER”

Aurora – flamenco (Hiszpania)

Frank McComb &  The Cobblestones (USA/PL)

27.07 (sobota) –  Hotel Przystań Olsztyn, godz.20:00

Rasm Al-Mashan – premiera płyty pierwszej solowej płyty „YEMENIA”

Grzech Piotrowski & Alchemik Orchestra

feat. Atom String Quartet – Roby Lakatos (Węgry), Monika Borzym

28.07 (niedziela) – Skansen w Olsztynku, godz.17:00

Dawid Lubowicz Quartet

Michał Zaborski Quartet

Mateusz Smoczyński Quintet

Artyści:

Zespół AURORA – pełen pasji taniec flamenco w wykonaniu Jose Manuel Alvarez vs intymne interpretacje wokalne Pere Martíneza. Artyści z Hiszpanii zaprezentują zaskakującą muzyczną podróż po najpopularniejszych utworach kompozytora Manuela de Falli.

AURORA to pięciu artystycznych pasjonatów: Pere Martinez · Voice, Max Villavecchia · Piano, Javier Garrabella · Bass Guitar, Joan Carles Mari · Drums, Jose Manuel Álvarez · Baile.

The Cobblestones Quintet – zespół jazzowy złożony z prawdziwych osobowości scenicznych. Ich muzyka oscyluje wokół progresywnego jazzu, stylistyki postbopowej i elementów soul & funk. 

Seb Stanny – saxes / Michał Wróblewski – piano, keys / Marcin Jadach – bass / Andrzej Gondek – guitar / Fryderyk Młynarski – drums

Na scenie festiwalu „Wschód Piękna” towarzyszyć im będzie Frank McComb, wybitny wokalista, muzyk, który współpracował m.in. z takimi artystami jak: Prince, Chaka Khan, Will Smith, Najee czy Branford Marsalis.

Rasm AlMmashan – wokalistka o polsko-jemeńskich korzeniach. Urodzona w Polsce, wychowana w Aden, w Jemenie. Jako artystka stosuje w swoim śpiewie otwartą improwizację, w jej muzyce słychać silną inspirację kulturą jemeńską. „Jako dziecko byłem zszokowana sposobem, w jaki Jemeńczycy byli traktowani przez niektórych Europejczyków, mieszkających w Jemenie na kontraktach. Izolowali się od tubylców, zamykając w luksusowych osiedlach, otaczając wysokimi murami, przemykając luksusowymi autami. Mieli własne kina, korty tenisowe, sklepy. Już wtedy wiedziałem, że coś jest nie tak, że ludzie nie są traktowani jednakowo. Zadawałam sobie pytanie: Jak to możliwe, że jesteście gośćmi w naszym kraju, traktujemy was z szacunkiem i nic w zamian nie dostajemy? Wtedy obiecałam sobie, że kiedy dorosnę, będę budować mosty, a nie mury między tymi dwoma światami. Kocham Jemen. Kocham Polskę. Kocham pokój. Jemen zasługuje na pokój, a ich ludzie zasługują na szacunek.

Tego lata Rasm Al-Mashan wydaje swój pierwszy solowy album „YEMENIA” z niesamowitymi muzykami z Polski, Syrii i Gambii.

Monika Borzym – charyzmatyczna wokalistka jazzowa, ma na koncie pięć płyt i dyplom University of Miami Frost School of Music i LA Academy. Jej muzyczna kariera rozpoczęła się od występu w Sali Kongresowej na festiwalu Jazz Jamboree w 2009 roku, gdzie została zaproszona przez Michała Urbaniaka. Miała wtedy 19 lat. Jej brawurowy występ porwał publiczność, wtedy też zaproponowano jej pierwszy kontrakt płytowy (Sony Music). Monika jest otwarta na różne gatunki muzyczne. Często występuje gościnnie z różnymi artystami. Podczas Wschódu Piękna wystąpi jako gość specjalny „Grzecha Piotrowskiego & Alchemik Orchestra”.

W tym roku pojawi się również jeden z najlepszych skrzypków na świecie – Roby Lakatos. Ze swobodą gra muzykę klasyczną i jazz, zawsze jednak pamięta o swych korzeniach, mistrzowsko łącząc utwory klasyczne z muzyką węgierskich Romów. „Diabelski skrzypek”, znawca muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, spadkobierca XIX-wiecznych wirtuozów – w pełni zasługuję na każde z tych określeń. Jego artystyczna wszechstronność sprawiła, że występował z The London Symphony Orchestra, French National Radio Orchestra, Dresden Philharmonic Orchestra, oraz u boku wielu międzynarodowych postaci tj. Giora Feidman, Herbie Hancock, Joshua Bell, Maksim Vengerov, Nigel Kennedy czy Randy Brecker. Podczas festiwalu będzie gościem specjalnym ”Grzecha Piotrowskiego & Alchemik Orchestra”

Bilety dostępne na ebilet.pl oraz biletyna.pl

https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/wschod-piekna/

https://biletyna.pl/koncert/Wschod-Piekna-2019