SZKICOWNIK WAJDY

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Dom Kultury Kadr oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zapraszają na trzymiesięczny cykl wydarzeń kulturalnych zatytułowany SZKICOWNIK WAJDY. Obejmuje on wystawę rysunków i szkiców Andrzeja Wajdy ze zbiorów Muzeum Manggha, otwierającą ją debatę o motywach malarskich przenikających filmową twórczość reżysera oraz projekcje filmów dokumentalnych o związkach Andrzeja Wajdy z plastyką i architekturą: „Andrzej Wajda. Moje inspiracje”, „Wróblewski według Wajdy” oraz „Idea jest najważniejsza”. W ramach SZKICOWNIKA WAJDY ogłoszony zostanie konkurs dla młodzieży na plakat do dowolnego filmu Andrzeja Wajdy. Rozstrzygnięcie odbędzie się podczas zamknięcia wystawy. W trakcie wystawy w Dom Kultury Kadr odbywać się będą także pokazy filmów z cyklu DKF X Wajda połączone ze spotkaniami z zaproszonymi gośćmi i dyskusją z publicznością.

Wydarzenie jest elementem obchodów 40-lecia Dom Kultury Kadr.

Wejściówki -> https://biletyna.pl/event/view/id/122970

Czas trwania: 20.10.2019 – 16.01. 2020
Miejsce: Dom Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32, Warszawa

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, galeria czynna od 9.00 do 20.00.

20.10.2019
17:30 otwarcie wystawy
18:30 debata
Debatę o motywach malarskich w życiu i twórczości Andrzeja Wajdy poprowadzi Magdalena Juszczyk, a gośćmi będą, między innymi, kuratorka i historyczka sztuki dr. Anna Król z krakowskiego Muzeum Manggha, Wojciech Marczewski – reżyser, scenarzysta, współzałożyciel i wykładowca Wajda School & Studio oraz Antoni Rodowicz, wydawca albumów „Andrzej Wajda. Rysunki” oraz „Andrzej Wajda. To lubię. Inspiracje”.

28.10.2019 DKF X Wajda
W czasie trwania wystawy w Dom Kultury Kadr (do 16 stycznia 2020 r.) odbywają się także pokazy filmów z cyklu DKF X Wajda, połączone ze spotkaniami z zaproszonymi gośćmi i dyskusją z publicznością.

18:00 projekcja filmu „Człowiek z marmuru” i dyskusja: „Kobiece bohaterki Wajdy. Elka, Irena, Agnieszka”
W filmie „Człowiek z marmuru” Wajda w postaci odważnej Agnieszki zapowiedział nadejście generacji, która „kopniakiem otwiera sobie drzwi do telewizji”, przewidział pojawienie się przyszłego pokolenia „Solidarności”. Jego przedstawicielką uczynił właśnie kobietę. Dostrzegł zatem nie tylko to, że w latach 80. aktywne będzie młode, bezkompromisowe pokolenie, ale przewidział również nadejście współczesnych bezkompromisowych kobiet.

Po filmie spotkanie z zaproszonymi gośćmi
Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny
Prowadzenie: Joanna Sławińska, Polskie Radio SA


7.11.2019
W ramach wystawy SZKICOWNIK WAJDY, 7 listopada 2019 zapraszamy na projekcje dwóch filmów dokumentalnych dotyczących fascynacji Andrzeja Wajdy malarstwem.
W filmie „Andrzej Wajda. Moje inspiracje” reżyser opowiada historię swoich fascynacji twórczością wybitnych polskich malarzy i ich dziełami, których echa wybrzmiewają w wielu jego filmach. „Wróblewski wg. Wajdy” to opowieść Andrzeja Wajdy o jego koledze z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Andrzeju Wróblewskim, jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, człowieku i twórcy tragicznie naznaczonym przez wojnę, spotkanie z którym było dla Wajdy przełomem w jego własnej karierze artystycznej.

17.30 projekcja filmów „Andrzej Wajda. Moje Inspiracje”, „Wróblewski wg. Wajdy” (łącznie 1 h 40 min)
Wstęp wolny

18.11.2019 DKF X Wajda
18.00 projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”

Po filmie spotkanie z twórcami i zaproszonymi gośćmi
Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny
Prowadzenie: Joanna Sławińska, Polskie Radio SA

02.12.2019 DKF X Wajda
18.00 projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Danton”

Po filmie spotkanie z twórcami i zaproszonymi gośćmi
Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny
Prowadzenie: Joanna Sławińska, Polskie Radio SA

16.01.2020 Finisaż wystawy wraz z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego dla młodzieży na plakat do filmu Andrzeja Wajdy oraz projekcja filmu dokumentalnego „Idea jest najważniejsza”.

17.30 finisaż
19.00 projekcja filmu „Idea jest najważniejsza” (74 min)
Wstęp wolny

Kuratorzy:
Anna Rembowska ur. w 1980 roku. Absolwentka PWSFTviT, Szkoły Nauk Społecznych IFIS PAN i SWPS. Twórczyni i Dyrektorka Artystyczna WydawnictwaTelewizji Kino Polska wyróżnionego Nagrodą PISF. Redaktorka, tłumaczka i programerka. Współpracuje z Discovery Group (TVN, Travel Channel), magazynami Newsweek Historia i USTA, jest stałą felietonistką Przekroju. Kierowniczka Działu Badań i Rozwoju w CKF im. Andrzeja Wajdy.

Arkadiusz Hapka ur. w Bydgoszczy w 1981 roku. Promotor kultury, ilustrator/portrecista/rysownik. Współpracuje na stałe z DK KADR, Magazynem PISMO, Gazetą Wyborczą, MCK w Bydgoszczy