„Przyprawy które leczą” Karoliny i Macieja Szaciłło to kompendium wiedzy o zdrowiu płynącym z natury

Czy wiecie, że nawet ½ łyżeczki kuminu rzymskiego, cynamonu cejlońskiego, tymianku lub mniej znanej asafetydy lub czarnuszki, jest w stanie zmienić nie tylko smak, ale przede wszystkim właściwości zdrowotne i naturę termiczną dań? Co więcej, smak wpływa nie tylko na nasze ciało, ale też na emocje i poziom energii.

Wiedza i praktyka zawarte w książce Przyprawy, które leczą w łatwy sposób wzniosą Waszą kuchnię na wyższy poziom jakości smaku i zdrowia.

Przyprawy, które leczą to nie tylko kulinaria i rozmowa o smakach. Autorzy skupiają się na właściwościach zdrowotnych przypraw. Jak zawsze chcą łączyć, a nie dzielić, bo jak pokazuje natura, to co smakuje jest też łatwiej przyswajalne przez organizm. Z książki dowiemy się wiele ma temat poszczególnych przypraw, jak możliwości łączenia ich w dania pyszne i korzystnie wpływające na cztery poziomy życia: ciało, umysł, energię i poziom społeczny. Na przykład cynamon cejloński i miód to połączenie poprawiające trawienie, przyspieszające spalanie tłuszczu. Szałwia jest antybakteryjna, tamuje krwawienie, ale też oczyszcza umysł z blokad emocjonalnych, rozjaśnia go i uspokaja.

Zdaniem Ajurwedy smak wpływa więc na nasz układ nerwowy, ożywia umysł i zmysły. Sprawia, że chce nam się żyć. Dobry smak jest również warunkiem naszego prawidłowego trawienia. Kiedy coś nam smakuje, automatycznie wzrasta nasz tzw. ogień trawienny. Ten ostatni wpływa bezpośrednio na wchłanianie, na florę jelitową. A co za tym idzie również na przyswajanie składników odżywczych…

Tak jak w poprzednich książkach z serii Jedzenie, które leczy, tak i tym razem zaczynamy od dawki niezbędnej wiedzy. W książce Przyprawy, które leczą znajdziemy komentarze fitoterapeuty i specjalisty od ajurwedy. Dowiemy się więcej o podstawowych smakach: słodki, kwaśny, słony, osty i o tym jak wpływają na zdrowie i emocje. Autorzy dzielą się swoimi doświadczeniami, wspomnieniami i refleksjami, jakie doprowadziły ich do miejsca, z którego zapraszają nas do rozmowy i doświadczania.  

Przed rozpoczęciem każdego rozdziału brałem przyprawę do ust. Zamykałem oczy. Powoli wsłuchiwałem się w jej… nuty. Ostrość, gorzkość lub słodycz „grają pierwsze skrzypce”. W ślad za nimi np. cierpki. Jeszcze lepiej zrozumiałem zależność między smakami, nie tylko kulinarną.

Tradycyjnie już w książkach państwa Szaciłło rozdział PrzyGOTUJ się, tym razem zachęca nas do przyprawiania, dostarcza przepisów na bazy do potraw przygotowywanych w dalszej części książki. Są to masło sklarowane ghee, czyli najlepszy z tłuszczów według ajurwedy, przyprawę pięć smaków i wiele innych. Najważniejszy i najobszerniejszy rozdział książki to oczywiście Przyprawy. Znajduje się tutaj 46 działów na temat przypraw i ziół z różnych stron świata wraz z przepisami. Dowiemy się m.in. o chili, liściach curry, cynamonie, lubczyku, jałowcu, imbirze, kminie, mięcie sezamowej, tamaryndzie czy szafranie.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, poszerzy wiedzę o właściwościach nawet tak popularnych ziół jak bazylia. Poznamy nowe możliwości zastosowania od bardzo popularnych, po mniej znane przyprawy jak asafetyda, która w fasolce po bretońsku oczaruje starszych jak i najmłodszych. Czarnuszka staje się coraz bardziej popularna na zachodzie, podczas gdy w krajach arabskich od dawna jest uważana za przyprawę, która leczy wszystkie choroby poza… śmiercią. Ma właściwości przeciwzapalne, antyalergiczne, wspiera walkę z cukrzycą, wspiera układ pokarmowy, a ponadto poprawia inteligencję i podnosi ogień trawienny – jest więc bardzo wskazana przy depresji – działa antydepresyjnie, uspokajająco i przeciwlękowo. Książka Przyprawy, które leczą zawiera przepisy z zastosowaniem poszczególnych ziół i przypraw, odkrywa przed nami ich niezwykłe i nieraz fascynujące tajemnice.

Podstawowym celem ajurwedy jest przywrócenie równowagi w organizmie. Przyprawy i zioła przybliżają nas do tego celu.

Autorzy podkreślają, że całe menu w książce Przyprawy, które leczą, podobnie jak wszystkie wskazówki dietetyczne, opisane zioła, przyprawy i olejki eteryczne, szczególnie w przypadku poważnych zaburzeń i chorób należy skonsultować z lekarzem. Stanowczo przestrzegają przed zmniejszaniem dawek lub odstawianiem przyjmowanych leków na własną rękę.

Karolina i Maciej Szaciłło są ekspertami od zdrowego żywienia oraz ekologicznego typu życia. Wspólnie prowadzą kursy, szkolenia i warsztaty zdrowego gotowania oraz zajęcia związane z medytacją i ćwiczeniami oddechowymi. Maciej od lat gotuje dla widzów w znanych i lubianych programach telewizyjnych. Są autorami popularnych poradników dietetycznych, m.in. Zdrowa tarczyca, Jedzenie, które leczy, Dieta Raw Food.

Tytuł: Przyprawy, które leczą

Autor: Karolina i Maciej Szaciłło

Oprawa: twarda

Format: 190 x 240 mm

Liczba stron: 272

Cena: 49,90 zł

Książka dostępna na stronie:

www.zwierciadlo.pl/sklep/zapowiedzi/przyprawy-ktore-lecza

i w dobrych księgarniach.