Plan zrealizowany – 30 Zaczytanych Bibliotek Providenta i Fundacji Zaczytani.org

Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org w ciągu dwóch lat wspólnie otworzyły w polskich szpitalach 30 Zaczytanych Bibliotek. W projekt zaangażowani są członkowie zarządu i pracownicy Providenta, którzy jednocześnie w ramach wolontariatu prowadzą zajęcia bajkoterapii dla najmłodszych pacjentów.

Firma we współpracy z Fundacją otworzyła 30 Zaczytanych Bibliotek w szpitalach w całym kraju. Półki są wypełnione książkami – pracownicy Providenta zebrali ponad 17 tys. publikacji, z których skorzystało około 400 tys. małych pacjentów. Tak wygląda bilans blisko dwuletniej współpracy Fundacji z firmą.

Pomysł na wspólne działania zrodził się w 2017 roku, gdy firma obchodziła 20-lecie działalności w Polsce. Założenia projektu „20 bibliotek na 20-lecie Provident Polska” zostały pomyślnie zrealizowane, ale chęć pomocy małym pacjentom i zaangażowanie we współpracę nie zostały jeszcze wyczerpane. W 2018 roku kontynuowano działania, a dzięki nim w szpitalach w Polsce pojawiło się kolejne 10 bibliotek. Inauguracja ostatniej z nich odbyła się 31 grudnia w Bonifraterskim Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu.

Bajkowi wolontariusze

Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org postawiły na kompleksową współpracę poprzez uruchamianie szpitalnych bibliotek, dostarczanie do nich książek, a także odwiedzanie małych pacjentów w szpitalach i spędzanie  z nimi czasu. Dzięki Providentowi i Zaczytanym maluchy poznają najpiękniejszą literaturę między innymi w szpitalach w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Olsztynie, Rzeszowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Wrocławiu czy Iławie. I co bardzo ważne, mali czytelnicy mogą zabrać ulubioną książkę do domu.

Książki odgrywają ważną rolę w leczeniu, terapii i rekonwalescencji małych pacjentów, ponieważ przenoszą ich w świat fantazji, pozwalają lepiej radzić sobie z emocjami towarzyszącymi leczeniu, dają wytchnienie między kolejnymi badaniami i zabiegami. Książki i bajkoterapia są wsparciem dla dzieci w trudnych chwilach podczas pobytu w szpitalu, często długich i daleko od domu.

W działania z fundacją Zaczytani.org włączyli się pracownicy, doradcy klienta i członkowie zarządu Providenta, którzy zbierali książki dla Zaczytanych Bibliotek i uczestniczyli w ich otwieraniu. I co najważniejsze, blisko 80 naszych wolontariuszy ukończyło szkolenia Zaczytanych i co tydzień prowadzi zajęcia z bajkoterapii dla dzieci przebywających w szpitalach – mówi Agnieszka Krajnik, Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa w Provident Polska. – Provident godzi cele biznesowe ze społecznymi i aktywnie wspiera akcje poprawiające jakość życia lokalnych społeczności i mniejszych grup potrzebujących pomocy. Już od ponad 12 lat działa w Providencie program wolontariatu pracowniczego „Tak! Pomagam”, w którym co roku uczestniczy około 400 naszych wolontariuszy – dodaje Agnieszka Krajnik.

Duzi odwiedzają małych

Gośćmi podczas uroczystości otwierających Zaczytane Biblioteki byli Rzecznik Praw Pacjenta i znani artyści.

Z całego serca popieram i włączam się w inicjatywy, które przyczyniają się do poprawy kondycji psychicznej naszych najmłodszych – mówił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, który w sierpniu 2018 roku był gościem uroczystości otwierającej Zaczytaną Bibliotekę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie i przeczytał małym pacjentom książkę.

Jesienią 2018 roku aktorka Monika Mrozowska czytała najmłodszym książki w Olsztynie, kabaret Hrabi rozśmieszał maluchy w Lublinie, a w Szczecinie wspaniałe chwile z małymi pacjentami, na wspólnym poznawaniu przygód literackich bohaterów, spędził aktor Piotr Cyrwus.

Z okazji Mikołajek, 7 grudnia, dzieci leczące się w Szpitalu Pediatrycznym w Warszawie odwiedzili członkowie zarządu Provident Polska, którzy wraz z Agnieszką Kłos, prezesem zarządu firmy, czytali małym pacjentom książki.

Zaangażowanie nagrodzone

Zaangażowanie pracowników Provident Polska w projekt Zaczytane Biblioteki i w działalność związaną z bajkoterapią zostało dostrzeżone i nagrodzone. W październiku Provident został laureatem plebiscytu „Super Biznesu” organizowanego przez redakcję „Super Expressu”. Złoty Laur w kategorii Inicjatywa Społeczna firma otrzymała za projekt „20 bibliotek na 20 lat Providenta”, zorganizowany wspólnie z Fundacją Zaczytani.org. W tym samym roku Fundacja Zaczytani.org przyznała Provident Polska trzy nagrody w kategoriach: „Zaczytany Wolontariusz”, „Zaczytany Biznes”, „Twórca Zaczytanej Akademii”.