„Nerd”: pierwsza polska komedia o uzależnieniu od internetu z Katarzyną Figurą w roli głównej

1 września na największej platformie VOD.PL premierę miała komedia „Nerd” w reżyserii Artura Schmidta, w gwiazdorskiej obsadzie: Katarzyna Figura, Mariusz Jakuz, Michał Piela, Grzegorz Pawlak.

„Nerd” to film, który w sposób łatwy i zabawny zgłębia tematykę bardzo poważną, jaką jest uzależnienie od internetu, które dotyka nie tylko młodych ludzi, ale nas wszystkich. Problem został ujęty w konwencji komediowej, a jego prześmiewczy charakter uwydatnia tragikomiczny stan osoby uzależnionej.

Jesteśmy pewni, że w Polsce jeszcze nigdy nie powstała komedia o uzależnieniu od technologii oraz że nasz film może być jednym z pierwszych na świecie (może nawet pierwszym), który zgłębia ten temat. Konwencja komediowa sprawia, że problem uzależnienia jest mniej męczący dla zwykłego widza – nie odstrasza go – komentuje Artur Schmidt, reżyser.

Ze względu na tematykę filmu oczywiste dla producentów było, że film premierę i dystrybucję będzie miał w sieci. Światowa premiera filmu odbyła się 6 czerwca br. w Amazon Prime w amerykańskiej wersji dubbingowej (w USA i UK).

Warte podkreślenia jest to, że niewiele polskich produkcji może pochwalić się pełnym dubbingiem zagranicznym. Tym bardziej nas to cieszy – mówi Piotr Kubiak, producent Playade.

Historia głównego bohatera „Nerda” adresowana jest do młodego widza, który z pewnością szybko przyswoi filmową formę, która czerpie z estetyki wszechobecnej w internecie, a jednocześnie ma zwrócić uwagę na szerszy problem, jakim jest uzależnienie się ludzkości od internetu.

„Nerd” jest debiutem fabularnym reżysera Artura Schmidta, który na co dzień pracuje jako reżyser w szwajcarskiej telewizji publicznej RSI. Producentem filmu jest Playade.

Fabuła: Norbert jest szczęśliwie uzależniony od internetu. Od dawna nie wychodzi z domu, a wszystko co potrzebuje do pełni życia przywozi mu Marian – szalony, kochający młode kobiety i imprezy, pięćdziesięcioparoletni taksówkarz.

Rodzina Norberta, nie podziela jego pasji. Pragnie, by ten w końcu się z nimi spotkał. Robią co tylko możliwe, by zmusić go do opuszczenia pełnego komputerów mieszkania. On jednak nie daje za wygraną, walczy, by w ostateczności, po nie udanej intrydze rodziny, zerwać wszelkie kontakty ze światem zewnętrznym.

To właśnie wtedy spotyka go największa katastrofa. Coś czego każdy Nerd boi się najbardziej. Okazuje się, że nie zapłacił za internet i ten właśnie przestał działać. Norbert opuszcza dom i udaje się w wielką, pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę do Internetexu – firmy, która dostarczała mu internet. Jakby tego było mało w ślad Norberta podąża Konsekwencja. Grupa bezlitosnych windykatorów, pewnych, że chłopak ucieka od zapłaty rachunku za internet. Czy Norbertowi uda się pokonać niezliczone przeszkody, które stoją na drodze do odzyskania połączenia?

Specyfikacja

Tytuł: NERD
Data produkcji: 2019
Kraj produkcji: POLSKA
Gatunek: KOMEDIA, PRZYGODA
Język: POLSKI
Czas trwania: 88 min
Produkcja: PLAYADE
Format: DCP
Format obrazu: 2:35:1

Zdjęcia: Krzysztof Pietrzak

Muzyka: Piotr Kubiak

W rolach głównych: Katarzyna Figura, Mariusz Jakus, Grzegorz Pawlak, Michał Piela