Mistrzowie kina w Toruniu

27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage odbywa się w Toruniu w terminie 9-16 listopada. W czasie tygodniowego święta twórców filmowych do Torunia przyjeżdża wielu wybitnych operatorów i reżyserów, w tym Peter Greenaway oraz Lech Majewski.

Peter Greenaway odbierze nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera. Autor „Eisensteina w Meksyku” to twórca, którego projekty cechuje eksperymentalne podejście do tematu sztuki i niekonwencjonalne środki wyrazu.

Dodatkowo, wydarzeniem towarzyszącym 27. edycji festiwalu będzie wystawa „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”. Autorką koncepcji i instalacji jest Saskia Boddeke, artystka multimedialna i reżyserka.

Polski reżyser Lech Majewski odbierze Specjalną Nagrodę Camerimage dla Reżysera, przyznaną za wyjątkowe dokonania na obszarze kina oraz wytyczanie nowych ścieżek dla języka filmowego. Na festiwalu zobaczymy najnowszy film Majewskiego „Dolina Bogów”. Filmy zgłoszone na tegoroczny festiwal oceniane będą w kilku kategoriach. Najważniejsze to Konkurs Główny, w którym laureaci nagradzani są Złotą, Srebrną i Brązową Żabą oraz Konkurs Filmów Polskich. Studenci, którzy startują w kategorii etiud studenckich rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Kijanki. Festiwal to także Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Wideoklipów, pokazy pozakonkursowe i liczne spotkania branżowe, a także warsztaty z udziałem operatorów z całego świata. Na zamknięcie festiwalu przyjedzie do Torunia światowej sławy twórca – Quentin Tarantino.