Fundacja Powszechnego Czytania z zarządem drugiej kadencji, nowymi projektami i kontem na Patronite

Pierwsza kadencja zarządu Fundacji Powszechnego Czytania dobiega końca. W ciągu 3 lat istnienia Fundacja uruchomiła kilka ważnych projektów oraz nawiązała współpracę z licznymi organizacjami publicznymi i pozarządowymi. Pięciu nowych członków zasiliło Radę Fundacji, czytelnictwo w Polsce drgnęło w górę…, a od teraz FPC można wspierać również na platformie Patronite.  
– Poziom czytelnictwa w Polsce jest krytycznie ważny dla przyszłości naszego kraju. Ta świadomość  napędza działania Fundacji Powszechnego Czytania. Staramy się działać skutecznie, bo celem jest realna zmiana, a nie samo działanie. Stworzyliśmy konto na Patronite, by móc działać szerzej. Gorąco prosimy o wspieranie FPC, dla lepszej przyszłości nas i naszych dzieci. – mówi Maria Deskur, prezeska drugiej kadencji zarządu FPC.
Pierwszym projektem FPC jest „Książka na receptę. Recepta na sukces”: włączenie rekomendacji codziennej lektury do praktyk neonatologów i pediatrów. Na zaproszenie FPC i Medycyny Praktycznej jesienią 2019 roku do Polski przyjechał pierwszy na świecie pediatra polecający czytanie jak witaminę C, słynny profesor Barry Zuckerman. Wystąpił z wykładem do łącznie pięciu tysięcy pediatrów. W czasie pandemii Fundacja uruchomiła akcję skierowaną do rodziców: #ZnajdźCzasNaCzytanie. Dzięki współpracy z Selectivv zachętę do czytania wyświetliło na smartfonach blisko milion rodziców małych dzieci. Wiosną 2021 roku, dzięki szerokiej współpracy z Krakowem, Wrocławiem, Fundacją Olgi Tokarczuk oraz Polską Izbą Książki, ruszył projekt „Supermoc książek” – powstał pierwszy w Polsce poradnik upowszechniania czytania. Można go pobrać nieodpłatnie na stronie Fundacji oraz na Legimi, Publio i Woblinku. Jesienią 2021 roku w składzie poszerzonym o Wydawnictwo Nowa Era wydana została „Supermoc książek w przedszkolu”, której kilkanaście tysięcy egzemplarzy trafi do przedszkoli w całej Polsce. Najświeższy projekt FPC, czyli „Ratownicy czytelnictwa”, stawia sobie za cel tworzenie mocnej wspólnoty liderów upowszechniania czytania wśród nauczycieli i bibliotekarzy. Inicjatywa powstała dzięki wsparciu Lubimyczytac.pl oraz Allegro.
Dlaczego czytanie jest ważne? Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, które z kolei aktywnie kreują swoją przyszłość. Światowe badania pokazują, że czytanie zwiększa szanse dzieci na sukces szkolny, a co za tym idzie zawodowy. Udowodniono, że czytanie potrafi zniwelować różnice statusowe, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to, z jakiego środowiska pochodzi. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci. Dlatego czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój. I dlatego właśnie niskie czytelnictwo Polaków stanowi zagrożenie dla naszego rozwoju.

Aby projekty mogły się rozrastać, Fundacja Powszechnego Czytania potrzebuje poszerzyć źródła finansowania. Dlatego powstało konto FPC na platformie Patronite.pl.

– Wspieramy Fundację Powszechnego Czytania już ponad rok, zgadzamy się w pełni w ocenie powagi sytuacji czytelniczej, dlatego cieszymy się, mogąc wesprzeć Fundację i tym razem –  mówi Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi. – Szczególnie ważnym dla nas aspektem jest wyrównywanie szans dzięki czytaniu. Będziemy zachwyceni, jeśli rozdane przez nas kody rabatowe przyczynią się do wsparcia takiego celu – podkreśla Beata Gutowska, szefowa księgarni internetowej Publio.pl. – Przekonuje nas argumentacja wokół czytania jako czynności, która buduje społeczeństwo aktywne i przedsiębiorcze, dlatego gorąco kibicujemy działaniom Fundacji – dodaje Łukasz Kierus, prezes Taniaksiazka.pl. – Rozmowy z Fundacją Powszechnego Czytania zainspirowały nas do stworzenia biblioteki w firmie. Widzę na co dzień jak wiele nam to daje jako zespołowi, jak i całej firmie. Dlatego tym mocniej wspieramy cele FPC.­– podsumowuje Dominik Karbowski, prezes Selectivv.
Patronite łączy artystów i fundacje (autorów) z osobami (patronami), które chcą wesprzeć proponowane działania drobnymi, ale regularnymi wpłatami. Patroni, wpłacając comiesięczne kwoty na konto Patronite Fundacji Powszechnego Czytania, wesprą jej aktualne projekty. Dzięki temu FPC zyska możliwość rozwoju projektów, a Patroni – dostęp do różnorodnych bonusów, a także bezcenną świadomość realnego wspierania tak ważnego celu, jakim jest upowszechnianie czytania w Polsce.
Fundację można wesprzeć, wpłacając darowiznę na konto 42 1600 1462 1871 2526 2000 0001 lub na Fundacja Powszechnego Czytania – Patronite.pl