Ćma-akrobatka i zrzędliwy gerd. Wystawa o tym, jak się rodzą lalki
Owca Sylwia, szpieg z postapokaliptycznej planety o wyglądzie egipskiego bóstwa czy starzec inspirowany opowiadaniem Szczepana Twardocha. To postaci wykreowane w ramach specjalistycznego kursu „Sztuka Tworzenia Lalki”, które od 27.02 będą prezentowane w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź.
Dwunastu uczestników interdyscyplinarnych warsztatów pod okiem wybitnych artystów-plastyków – Sylwii Nowak i Marcina Zalewskiego – przez miesiąc uczyło się tworzyć lalki na potrzeby filmu. To właśnie efekty pracy duetów, zrealizowane według ich własnych pomysłów, będzie można zobaczyć na powarsztatowej wystawie.
Lalkom – dziełom absolwentów „Sztuki Tworzenia Lalki” na ekspozycji towarzyszyć będą szkice oraz elementy z kolejnych etapów procesu twórczego – odlewy, materiały wykorzystane do kostiumów czy charakteryzacji, a zatem szeroka dokumentacja fascynującego procesu powstawania obiektów.
– Dzięki przekrojowemu podejściu do prezentacji prac końcowych kursantów wystawa uświadomi odwiedzającym, jak skomplikowanym i trudnym procesem jest stworzenie lalki animacyjnej – mówi Paulina Zacharek z MOMAKIN, współinicjatora i partnera projektu. – Jestem przekonana, że precyzja wykonania oraz zaskakująca różnorodność realizacji zrobią wrażenie nie tylko na fanach i specjalistach w dziedzinie animacji, ale też na osobach, które nie mają codziennej styczności z produkcją filmów animowanych.
Na wystawie zobaczymy między innymi radosną Sylwię, owcę-góralkę, która ma sześcioro dzieci do wykarmienia. Podziwiać będzie można również oceaniczną wojowniczkę z fantazyjną fryzurą w kształcie muszli oraz chadzającego na co dzień w pasiastej piżamie emerytowanego górnika w czako – niezdejmowanym z głowy symbolu dawnego życia. Z kolei akrobatka w cyrkowym kostiumie zachwyci misternie wykonanymi skrzydłami ćmy.
Jak dowiemy się z opisów, twórcy w swoich pracach inspirowali się między innymi mitami i literaturą, odwołując się chociażby do postaci Magdy z książki „Sztukmistrz z Lublina” Isaaca Bashevisa Singera czy opowiadania „Gerd” Szczepana Twardocha. Cały proces produkcji przebiegał zgodnie z regułami sztuki – po stworzeniu konstrukcji lalki i wymodelowaniu ciała przygotowano kostiumy, elementy stylizacji oraz wykonano malowanie postaci.
Prezentowane projekty zostały wypracowane pod nadzorem twórców, będących współautorami sukcesów Wesa Andersona i jego „Wyspy psów” czy „Piotrusia i wilka”, nagrodzonego Oscarem filmu animowanego Suzie Templeton, który produkowany był w Łodzi. – Zarówno przeprowadzone warsztaty, jak i przygotowana wystawa, podkreślają nasze lokalne osiągnięcia oraz spuściznę związaną z filmem animowanym w Łodzi – przekonuje Monika Głowacka z EC1 Łódź, organizatora wystawy. – Współpraca przy projekcie „Sztuka Tworzenia Lalki” i towarzyszącej mu wystawie stanowi rozwinięcie dotychczasowych działań podejmowanych przez EC1 Łódź, służących rozwojowi polskiej kinematografii i wspieraniu branży filmowej w Łodzi – dodaje.
Kuratorką wystawy jest Sofya Nabok, a organizatorem EC1 Łódź – Miasto Kultury. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji (SPPA), a partnerami są: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Toto Studio, Likaon i MOMAKIN. Wsparcie merytoryczne zapewniła Szkoła Filmowa w Łodzi. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Wszyscy, których ciekawi sztuka lalki animacyjnej, mają szansę na obejrzenie wystawy w ramach biletu do CNiT EC1 Łódź do 30 sierpnia 2020. Ekspozycja będzie otwarta od 27 lutego, g. 11.00.