Bezpłatny koncert jazzowego tria RGG
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu FINA na ucho. RGG to trio będące ostatnim zespołem, z którym grał wybitny trębacz Tomasz Stańko. Koncert odbędzie się w czwartek 10 października o godz. 20:00. Wstęp wolny!
RGG | fot. Katarzyna Idźkowska
RGG wystąpi po wydaniu płyty Memento czerpiącej z kooperacji z europejskimi artystami wielkiego formatu, które zespół podejmował w ostatnich latach. Pianista Łukasz Ojdana, kontrabasista Maciej Garbowski oraz perkusista Krzysztof Gradziuk mają bogate doświadczenie w dzieleniu sceny z legendami muzyki improwizowanej. Zespół nagrywał między innymi z tuzami brytyjskiej sceny – saksofonistami Evanem Parkerem i Trevorem Wattsem, czy pochodzącym ze Szwajcarii puzonistą Samuelem Blaserem. Na swoich autorskich albumach RGG prezentuje nierzadko bardziej klasyczne, jazzowe oblicze. Na wydanym w tym roku Memento znajdziemy zarówno autorskie kompozycje, jak i interpretacje utworów m.in. Ornette’a Colemana i Henryka Mikołaja Góreckiego.
FINA na ucho to cykl koncertów orbitujących wokół jazzu i muzyki improwizowanej. Tej jesieni na scenie FINA Wałbrzyska 3/5 wystąpią zarówno uznani twórcy jazzowi, jak i artyści, którzy dopiero budują swoją markę. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
6 listopada w ramach cyklu wystąpi pianista Kamil Piotrowicz. Kompozytor sprawnie porusza się pomiędzy gatunkami, sięgając po rozwiązania bliższe muzyce współczesnej, tematy rodem z muzyki ludowej czy barwy syntezatora. W jego gęstych utworach pomysł goni pomysł, a zrealizować je wszystkie pomaga plejada uznanych instrumentalistów: Emil Miszk (trąbka), Kuba Więcek (saksofon altowy), Piotr Chęcki (saksofon tenorowy i barytonowy), Krzysztof Szmańda (perkusja) i Andrzej Święs (kontrabas). Zespół zaprezentuje kompozycje z nominowanej do Fryderyka płyty Product Placement.
Kamil Piotrowicz | fot. Jakub Szpojda
Kolejny koncert odbędzie się w styczniu 2020 roku – będzie to występ Polmuzu. Punktem wyjścia dla powstania zespołu były archiwalne nagrania wielkopolskich utworów ludowych. Michał Fetler podjął się opracowania ich nowoczesnych interpretacji, łącząc siły z instrumentalistami o odmiennych doświadczeniach muzycznych i wrażliwości. Skład zespołu zasilili kompozytor, twórca elektroakustyki – Rafał Zapała; poruszający się na styku jazzu i muzyki ludowej kontrabasista Ksawery Wójciński oraz perkusista Rafał Igiel.