Zwycięzcy w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2018
„Pan Kuleczka. Skarby”, „Zwierzokracja” i „Bez piątej klepki” to zwycięskie tytuły w dziesiątej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka. Laureaci zostali ogłoszeni podczas 3. edycji Targów Książki Dziecięcej, które odbyły się w weekend 6-7 kwietnia w Centrum Praskim Koneser. Uroczystą galę poprowadziła Katarzyna Pakosińska.
Oto najlepsze książki dziecięce 2018 roku
Literatura dziecięca ma się dobrze i przyciąga tłumy młodych czytelników i ich rodziców. Taki wniosek płynie z sukcesu 3. edycji Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, podczas których ogłoszono trzy Najlepsze Książki Dziecięce roku 2018. Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka zorganizowany został po raz dziesiąty. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku. Był to pierwszy na polskim rynku plebiscyt dotyczący książek dla najmłodszych, który łączy opinie ekspertów z wyborami czytelników: rodziców i dzieci. Specjalistki od literatury dziecięcej: Dorota Koman, Ewa Gruda, Ewa Świerżewska, psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska i historyk sztuki – Ewa Solarz, oceniły zgłoszone książki pod względem literackim, ilustracyjnym, merytorycznym, a także edukacyjnym. Jury wyselekcjonowano w tym roku więcej niż dotychczas, bo aż 15 pozycji (po 5 w trzech kategoriach wiekowych), skierowanych do najmłodszych pasjonatów czytania. Laureatów wyłonionych w internetowym głosowaniu, podczas sobotniej gali ogłosiła Katarzyna Pakosińska w towarzystwie Przecinka i Kropki.
Tytuł Najlepszej Książki Dziecięcejw kategorii do lat 5 zdobył „Pan Kuleczka. Skarby” (Media Rodzina) autorstwa Wojciecha Widłaka z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej. – Ulubieńcy małych czytelników – kaczka Katastrofa, pies Pypeć, mucha Bzyk-Bzyk i tytułowy Pan Kuleczka – jakby mimochodem opowiadają nam, co jest tak naprawdę najcenniejsze w życiu i co jest największym skarbem. Czas spędzony wspólnie z przyjaciółmi, ukochane książki (i te jeszcze nieznane, które czekają na nas w księgarni), muzyka (przywołująca najpiękniejsze obrazy), ale i zapach bzu… I wspomnienia. I deszcz (największy skarb na pustyni). Pomoc przyjaciela, na którego zawsze można liczyć. Pożegnania i powitania – tak książkę podsumowała jedna z jurorek, Dorota Koman.
W kategorii 6-8 lat zwyciężyła niezwykle potrzebna i mądra książka, napisana i zilustrowana przez Olę Woldańską-Płocińską – „Zwierzokracja” (Papilon). Autorka opowiada w niej dzieciom nie tylko o historii współistnienia zwierząt i ludzi, ale też o tym, jak przenosić ryby, by niepotrzebnie nie cierpiały, co oznaczają cyferki na jajkach oraz czemu psy nie znoszą Nowego Roku. – Każdą rozkładówką Woldańska udowadnia, że Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania i cierpienia, nie jest rzeczą. Aby to potwierdzić, cytuje światową deklarację praw zwierząt. Genialnie zilustrowana „Zwierzokracja” to wciągająca lektura, która pomoże budować w dzieciach empatię, wrażliwość i szacunek dla innych. Warto dodać, że część zysków ze sprzedaży „Zwierzokracji” zasila konta Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Stowarzyszenia Otwarte Klatki – mówi jedna z jurorek, Ewa Solarz.
W kategorii publikacji skierowanych dla starszych dzieci (9-12 lat) laur otrzymała pozycja „Bez piątej klepki” (Bajka) autorstwa Marcina Szczygielskiego, zilustrowana przez Magdę Wosik. – Słowiańskie bóstwa, czarownice, wiły, skrzaty i gnomy to bohaterowie czwartej części cyklu o przygodach Majki i jej nietuzinkowych praprapraprababek. Podobnie jak we wcześniejszych książkach, akcja rozpoczyna się opisem paraliżującej życie klęski żywiołowej, ściśle powiązanej z historią Niny, nestorki rodzinnego klanu sympatycznych czarownic. Książka o dużych walorach literackich, klarownej dramaturgii i błyskotliwym humorze sytuacyjnym. Nie brakuje w niej także nawiązań do tradycji literackiej, jak chociażby w scenie sabatu czarownic, gdzie autor w twórczy sposób wykorzystuje cytaty z Dziadów. – tak o książce „Bez piątej klepki” mówi jurorka, Ewa Gruda.