Rejmer u Szymborskiej, czyli rezydencja Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Od połowy lipca Kraków gości Małgorzatę Rejmer, laureatkę Paszportu „Polityki” 2018 za książkę Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii. Autorka została zaproszona na miesięczną rezydencję przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, partnera kategorii Literatura. Odwiedziliśmy Rejmer w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, w którym przebywa na czas pobytu w Krakowie.

Odizolowane od szumu ulicy Piastowskiej za sprawą otaczających go drzew, położone w krakowskiej Krowodrzy mieszkanie Wisławy Szymborskiej będzie tymczasowym miejscem pracy dla reporterki i pisarki, Małgorzaty Rejmer. Za „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji” – tak kapituła 26. edycji nagrody przyznawanej przez tygodnik „Polityka” uzasadniła wyróżnienie dla autorki za książkę Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii opublikowaną nakładem Wydawnictwa Czarne. Podróż po bałkańskim kraju zaowocowała reportażem o ludziach, których opowieści składają się w chór przejmujących głosów odsłaniających fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii. Kraków Miasto Literatury UNESCO zaoferował pisarce wyróżnienie szczególne, finansując jej miesięczny pobyt w mieszkaniu słynnej noblistki, którym opiekuje się Fundacja im. Wisławy Szymborskiej.

W mieszkaniu Szymborskiej bardzo dobrze mi się myśli, świetnie śpi i kiepsko pisze. Jedynym minusem jest brak kota, ale godnie zastępują go sikorka za oknem, małpa na półce i szczerzący się kot-wyklejaniec na ścianie – mówi Małgorzata Rejmer.

Małgorzata Rejmer zadebiutowała w 2009 roku powieścią Toksymia, za którą otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży Bukareszt. Kurz i krew, za który została wyróżniona Nagrodą „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodą Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancją Kultury TVP Kultura. Jej trzecia książka, Błoto słodsze niż miód, uzyskała nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike.

Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem kategorii Literatura Paszportu „Polityki” od 2017 roku. Poprzedni laureat nagrody Marcin Wicha, wyróżniony za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem, odbył rezydencję literacką w Willi Decjusza w lipcu 2018 roku.

– W swoich znakomicie napisanych reportażach, tworzonych przez lata w oparciu o doświadczenie życia w Rumunii i Albanii, Małgorzata Rejmer przybliża nam kulturę krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy dumni, że jako tegoroczna laureatka literackiego Paszportu „Polityki” będzie przebywać w najbliższym czasie więcej w Krakowie – mieście, które od wieków stanowi intelektualną i kulturalną bramę pomiędzy Zachodem a Wschodem. Cieszymy się tym bardziej, że pobyt uzupełnia szerokie spektrum programów rezydencjalnych organizowanych w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, poprzez które wpieramy pisarzy i pisarki stwarzając im optymalne warunki do pracy twórczej – mówi Urszula Chwalba, kierownik Działu Literackiego w Krakowskim Biurze Festiwalowym

Mieszkanie Wisławy Szymborskiej będzie rezydencją literacką dla autorów, redaktorów oraz tłumaczy z Polski i z zagranicy. Kraków Miasto Literatury będzie gościć tam kolejnego rezydenta już jesienią – będzie nim poeta lub poetka z kanadyjskiego miasta Quebec.

Więcej o Kraków Miasto Literatury UNESCO: www.miastoliteratury.pl